BREAKING NEWS

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn
x
BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x

Rajoni

Në Serbi ngrihen akuza penale për shkak të grupit Wagner, nën shënjestër besniku i Vuçiçit dhe ambasadori i Rusisë në Beograd, lejuan që mercenarët e Putinit të rekrutonin ushtarë serbë

Në Serbi ngrihen akuza penale për shkak të grupit Wagner,

Dje një grup aktivistësh ngritën kallëzime penale kundër aktiviteteve të grupit paraushtarak rus Wagner dhe mbështetësve të tij në Serbi, si dhe kundër ambasadorit rus në Beograd dhe kreut të Agjencisë së Informacionit të Sigurisë Serbe (BIA). Kërkesat u dorëzuan nga kreu i organizatës civile "Tetori", avokati nga Beogradi, Çedomir Stojkoviç, duke akuzuar grupin Wagner për rekrutimin e qytetarëve serbë për të marrë pjesë në pushtimin rus të Ukrainës. Stojkoviç u tha gazetarëve se ambasadori rus në Serbi, Aleksandar Bocan-Harçenko dhe kreu i Agjencisë së Informacionit të Sigurisë së Serbisë (BIA) dhe një bashkëpunëtor i ngushtë i presidentit serb Aleksandër Vuçiç, Aleksandër Vulin , janë në mesin e të raportuarve. “Ne me arsye dyshojmë se Vulin, si drejtor i BIA-s, ka dhënë urdhra, direktiva dhe udhëzime që aktivitetet e Wagner-it në Serbi të mos pengohen, të mos kryhet puna kundërzbulimit dhe se kjo është arsyeja e drejtpërdrejtë pse Rusia po mobilizon me sukses serbët këtu dhe duke i dërguar në luftë”, u tha Stojkoviç gazetarëve. Duke thënë se Bocan-Harçenko gëzon imunitet diplomatik, Stojkoviç theksoi se ai nuk mund të ndiqet penalisht në Serbi, duke sugjeruar që atij t'i mohohet imuniteti diplomatik dhe të qëndrojë në Serbi. Për momentin nuk është e mundur të konfirmohet nëse dhe si do ta trajtojë Prokuroria e Shtetit kallëzimin penal. Reuters raportoi se as ambasada ruse në Beograd dhe as BIA nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Dhjetëra serbë janë bashkuar me forcat ruse

Sipas vlerësimeve të vëzhguesve, që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë në vitin 2014, dhjetëra vullnetarë dhe mercenarë nga Serbia janë bashkuar me forcat pro-ruse në atë vend, pavarësisht ligjeve të saj që ndalojnë pjesëmarrjen në konflikte jashtë vendit, për të cilat tashmë disa persona kanë qenë i ndjekur penalisht. Në fillim të javës, presidenti serb kritikoi thirrjet në portalet dhe rrjetet sociale ruse për publikimin e reklamave në të cilat Wagner fton vullnetarë nga Serbia që t'i bashkohen grupit paramilitar. Vuçiç hodhi poshtë akuzat se Wagner po vepronte në Serbi, por tha se Rusia duhet të ndalojë të gjitha përpjekjet për të rekrutuar serbët për të luftuar përkrah grupit të saj paraushtarak Wagner në Ukrainë. Të hënën në mbrëmje, në një intervistë për reklamën pro-qeveritare TV Happy, ai tha se ishte "jo e drejtë" të bëhej thirrje për rekrutimin e serbëve në radhët e grupit paramilitar rus Wagner në Ukrainë, duke theksuar se Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë. Serbia është një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por gjithashtu ka lidhje të ngushta me Rusinë, një aleat i krishterë sllav dhe ortodoks, dhe është plotësisht i varur nga importi i gazit rus, ndërsa kompania kryesore e naftës NIS është në pronësi të shumicës së Rusisë. Gazprom. Në fillim të kësaj jave, lideri i Wagner-it , Evgenij Prigozhin, deklaroi kategorikisht se kjo organizatë nuk vepron në territorin e Serbisë, ndonëse Wagner paraprakisht në rrjetet sociale kishte njoftuar se ka krijuar degën e tij. Në regjistrat zyrtarë të Serbisë nuk ka asnjë informacion se ekziston një organizatë e tillë. Pra, Vladimir Putin, ka mbërthyer nga të gjitha anët Serbinë. Edhe pse Aleksandër Vuçiç mundohet të luajë me dy porta, duket qartë se Moska ka shtuar ndikimin e fuqishëm në Beograd. Ndërkohë që ditët e fundit ka pasur një zhvillim befasues. Në Beograd ka hapur zyrë grupi Wagner. Ata njihen si ushtria private e Putinit, pasi bëhet fjalë për një grup paraushtarak, pjesë e të cilit janë mercenarë të mirëtrajnuar. Grupi drejtohet nga Yevgeny Prigozhin, një biznesmen rus dhe bashkëpunëtor i ngushtë i presidentit rus, Vladimir Putin.

Reagimi i SHBA

Edhe një diplomat i lartë amerikan pak ditë më parë ka shprehur dënimin e grupit mercenar rus Wagner dhe aktivitetet e tij në kombin ballkanik të Serbisë. "Ne kemi parë që Grupi Wagner po kërkon të rekrutojë ushtarë nga Serbia dhe gjetkë dhe kjo është diçka që ne mendojmë se nuk mund të qëndrojë", tha këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet, pas takimit me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, në Beograd.

Më të lexuarat