BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x
BREAKING NEWS

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi sherri mes autorit dhe 55-vjeçarit ku agravoi në përdorimin e armëve. Reagon Policia

Detaje nga plagosja në Fushë-Krujë/ Zbardhet shkaku pse nisi
x
BREAKING NEWS

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po përgatit Vuçiç bashkë me Putin për Kroacinë, paralajmërohen trazira, ja si situata mund të përshkallëzohet në konflikt të armatosur

Ballkani era “barut”, zbardhet plani djallëzor që po
x
BREAKING NEWS

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e kuqe” mes SHBA-së dhe Rusisë mund të ndezin Kosovën, Putin kërkon gjakderdhje në Ballkan

Skenari i frikshëm në tryezën serbo-ruse, “vijat e
x
BREAKING NEWS

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me teorinë e frikshme, ja si zyrtari i lartë rus po e përgatit terrenin për të marrë vendin e Vladimir Putinit

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me
x

Rajoni

“Ngushtohet laku” gjerman për Serbinë, BE presion të fortë për të finalizuar sa më shpejt marrëveshjen Prishtinë-Beograd, alarmohet Vuçiç

“Ngushtohet laku” gjerman për Serbinë, BE presion të

Serbia konsiderohet tradicionalisht si aleati më i ngushtë i Rusisë në Evropë. Ky vend i vogël mburret edhe me marrëdhënie të shkëlqyera me Kinën, e cila ka bërë të mundur shumë projekte infrastrukturore në këtë vend. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç e ka thënë qartë me gojën e tij  se nuk mund ta humbasë mbështetjen e Rusisë për Kosovën, duke i vendosur asaj sanksione për shkak të agresionit rus në Ukrainë. Vuçiç ka theksuar se duhet kuptuar situata politike, sepse Serbia gjithmonë ka pasur mbështetjen e Rusisë dhe Kinës për çështjen e Kosovës dhe nuk dëshiron ta humbasë atë lloj mbështetje. Nga ana e Beogradit ka një revoltim ndaj qëndrimeve të Brukselit, pasi evropianët e kanë bërë të qartë edhe më fortë së fundmi se pa njohur Kosovën nuk ka Serbi. Gjermania nuk do ta lejojë që Beogradi të vazhdojë të luajë politikën “me dy karrige”. 

Gjermania: Serbia herët apo vonë duhet ta njohë Kosovën

Deputeti i Bundestagut nga radhët e Partisë Social Demokrate dhe njëherësh raportuesi për Ballkanin Perëndimor në Bundestagun gjerman, Adis Ahmetoviç, mendon se nëse Serbia dëshiron anëtarësimin në Bashkimin Evropian, herët apo vonë duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës. “Kancelari Scholz tha, dhe unë thjeshtë dua ta citojë fjalët e tij, “Nëse Serbia dëshiron të hyjë në BE, duhet të punojnë në përmbushjen e kritereve, duhet t’i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë dhe duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën”, ka thënë Ahmetoviç, për median gjermane Deutscheë. Zyrtari i lartë gjerman, duke komentuar samitin e fundit ndërmjet shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, ka konsideruar se qasja e unionit ndaj Gadishullit, ka qenë i gabuar. “Unë kërkojë në mënyrë specifike statusin e kandidatit për Bosnje e Hercegovinën, liberalizimin e vizave për Kosovën, fillimin e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë si dhe përshpejtimin e procesit për Malin e Zi”, ka shtuar ai. Për deputetin gjerman, Serbia nuk mund të jetë anëtare e BE-së, nëse ajo qartë nuk pozicionohet në anën e demokracisë, në raport me ngjarjet në Ukrainë. “Nëse Serbia, nuk do të ndërmerr një veprim në këtë drejtim, atëherë BE-ja do të ketë vështirë të eci përpara”, u shpreh ai.

Revoltohet Serbia

Presioni nga Bashkimi Evropian për Serbinë, që të respektojë marrëveshjet me Kosovën, ku rasti më i fundit është ai i Prishtinës, e cila ka të drejtë të heqë nga përdorimi targat të lëshuara nga Serbia të destinuar për t’u përdorur në territorin e Kosovës. Ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandër Vulin i ka bërë thirrje presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, që ky i fundit “të mos përkulët para hipokrizisë së Bashkimit Evropian”. “Deklarata e Stanos, i përshtatet plotësisht BE-së dhe politikës së saj për të shkelur të gjitha marrëveshjet që ajo vetë i garanton me nënshkrimin e saj”, ka thënë Vulin. Sipas Vulin, BE, në reagimin e saj do të duhej të theksonte edhe mos-themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, nga pala kosovare. “Vuçiç, luftuat për neutralitet ushtarak, sa shantazhe dhe sulme të tjera duhet të vijnë nga Brukseli, para se të vendosni të pyesni serbët nëse duan edhe ata neutralitet politik. Ka kohë që na gënjejnë dhe na shantazhojnë, le të marrin përgjegjësi për gënjeshtrat e tyre”, ka shtuar ai. Qeveria e Kosovës, në mbledhjen 85-të, të enjten e 29 qershorit, ka miratuar vendimin për të mundësuar regjistrimin e automjeteve me targa “RKS” për të gjitha automjetet e pajisura me targat “PR”, “KM”, “PZ”, “GL”, “UR”, “PE”, “DA” apo “?A”, si dhe vendimin për kalimin e kufirit shtetëror nga qytetarët me dokumente personale të lëshuara nga autoritetet e Serbisë. Që nga ky vendim, por jo vetëm, autoritete serbe nuk janë ndalur së hedhuri akuza. Ankesa e tyre, ka filluar të marrë një dimension tjetër kur Peter Stano, Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, tha se sipas marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut për lirinë e lëvizjes, Kosova ka të drejtë që gradualisht të heqë nga përdorimi targat “KM” të lëshuara nga Serbia.

Më të lexuarat