BREAKING NEWS

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit, policia jep detajet

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit,
x
BREAKING NEWS

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja sa do të shiten

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x
BREAKING NEWS

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur praninë ushtarake në veri të Kosovës, do veprojmë nëse...

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur
x

Rajoni

Nuk ka “dritë në fund të tunelit” nga Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut, ja precedenti i rrezikshëm që po alarmon Evropën

Nuk ka “dritë në fund të tunelit” nga Bullgaria dhe

Më 24 qershor, Asambleja Kombëtare në Sofje votoi me shumicë dërrmuese për të miratuar planin e paraqitur nga Presidenca Franceze e Këshillit të BE-së për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.  Megjithatë, në Shkup nuk ka brohoritje. Për qeverinë maqedonase propozimi francez është një kupë e helmuar. Pasi Sofja vë në pikëpyetje ekzistencën historike të një kombi maqedonas, sigurisht para vitit 1945, dhe e konsideron gjuhën maqedonase një dialekt bullgar. Mosmarrëveshja është zbehur dhe ka rrjedhur pothuajse që nga fillimi i viteve 1960, kur Partia Komuniste Bullgare përqafoi nacionalizmin dhe hoqi dorë nga miratimi i mëparshëm i kombësisë maqedonase deri më tani. Tani Bullgaria, një anëtare e BE-së që nga viti 2007, duke marrë frymëzim nga Greqia, e cila për gati një çerek shekulli bllokoi maqedonasit, po përdor Brukselin për të ngacmuar fqinjin e saj. Shumë vëzhgues të BE-së shohin një precedent të rrezikshëm. Për ta, Bullgaria po ‘evropianizon’ një çështje dypalëshe dhe, për rrjedhojë, po rrëmben zgjerimin.  Por ajo që është edhe më shqetësuese këtë herë është se kërkesat bullgare për të bërë me të kaluarën e kontestuar po integrohen zyrtarisht në kuadrin e negociatave. Me fjalë të tjera, Bashkimi Europian duke përfshirë shtetet anëtare si Kroacia dhe Sllovenia, të cilat dikur ishin pjesë e Jugosllavisë po sulmon kolektivisht Maqedoninë e Veriut për të kënaqur bullgarët. Nuk duhet shumë imagjinatë për të përfytyruar Kroacinë duke bërë të njëjtin gjest me Serbinë apo Malin e Zi në të ardhmen. Këta kritikë pretendojnë se e vetmja mënyrë për të shpëtuar zgjerimin, ose politikën e jashtme të BE-së, është heqja e parimit të unanimitet në favor të votimit të shumicës së cilësuar.

Më të lexuarat