BREAKING NEWS

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet 'dhëmbë për dhëmbë' Sali Berishës pas akuzave të rënda që bëri nga Fieri: Kjo gjë nuk do të ndodhë kurrë!

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet
x
BREAKING NEWS

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat e rënda dhe plas paralajmërimin ‘bombë’ për politikanët shqiptarë: Janë kapur në krimin e...

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi
x
BREAKING NEWS

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet korruptive të Sali Berishës, zbardhen informacionet nga takimet

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe funksionarësh në nivele të larta, në listë edhe Berisha

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe
x

Rajoni

Nuk pranuan të vaksinohen, shteti fqinj fillon me zbatim e ligjit, pushohen nga puna 92 punonjës

Nuk pranuan të vaksinohen, shteti fqinj fillon me zbatim e ligjit, pushohen

Ka filluar tashmë zbatimi i ligjit për punonjësit shëndetësor që nuk janë vaksinuar ende në Greqi. Plot 92 punonjës të Spitalit të Përgjithshëm të Xanthi në Greqi janë pezulluar nga detyra, për shkak se nuk janë vaksinuar. Kjo masë është ndërmarrë në zbatim të urdhrit për vaksinim të detyruar të personelit mjekësor. Punonjësit e pezulluar përbën 14% të personelit të GNX e përkthyer ndryshe në 5 mjekë, staf infermieror, paramjekësor, administrativ dhe teknik.

Shkarkimi i këtyre punonjësve i vë edhe e kthen sistemin shëndetësor në një kolaps, pasi vendi po përballet me shifra në rritje të të infektuarve dhe viktimave.

Kujtojmë se pak ditë më parë u bë një grumbullim në formën e një ndalese pune jashtë Spitalit, me punonjësit e shëndetësisë që reaguan për masën e detyrimit dhe shprehën shqetësimet e tyre intensive për të nesërmen në Spitalin e Përgjithshëm të Ksanthit, pas largimit të atyre punonjësve që nuk kanë bërë vaksinën.

Sindikata e Punonjësve të Spitalit gjithashtu mbështeti vaksinimin, duke shprehur pakënaqësinë e tij të fortë me natyrën e detyrueshme të masës dhe efektet e saj në sistemin e Shëndetit Publik të Xanthi.