Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

OSCE kërkon zbardhjen e vrasjeve të gazetarëve në Kosovë

OSCE kërkon zbardhjen e vrasjeve të gazetarëve në Kosovë

Postuar: 16/05/2018 - 15:41

Misioni i OSCE në Kosovë tha dje se kërkon rinisje të përpjekjeve për zbardhjen e të vërtetës së vrasjeve, pengmarrjeve e zhdukjeve të gazetarëve serbë e shqiptarë në Kosovë që prej luftës së viteve 1999.
 
Ambasadori i OSCE Jan Braathu tha duke zbuluar pllakatin përkujtimore për dy gazertarët serbë të zhdukur në 1999 se organizata evropiane do të mbështesë përpjekjet për gjetjen e përgjegjësve të krimeve ndaj gazetarëve.
 
Braathu tha nga vendi i pengmarrjes, në rrugën mes fshatrave Orahovac e Velika Hoca se dy gazetarët fatkeq Ranko Perenic e Djuro Slavuj, nuk ishin palë luftuese por vetëm reporterë nga zona e konfliktit.
 
“Ata po bënin punën e rëndësishme të informimit të njerëzve prandaj ajo që u ndodhi atyreka jehonë të gjerë”, tha  Braathu, duke shtuar se deri tani OSCE ka identifikuar 15 raste të gazetarëve të humbur në Kosova, rreth gjysma e tyre serbë etnikë dhe gjysma tjetër shqiptarë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2018 - 10:15

Ish-presidentja e Parlamentit Evropian, Nicole Fontaine, e cila ka mbajtur gjithashtu postin e ish-ministres franceze të Industrisë, vdiq të enjten në moshën 76-vjeçare, bëri të ditur sot ish-ministri Dominique Bussereau. 

Postuar: 21/05/2018 - 08:48

Pritet të sjellë ndryshime ligji i ri për pagat e zyrtarëve të lartë të administratës. Ky ndryshim do të bëjë së presidenti i Kosovës do të jetë njeriu më i paguar.

Postuar: 21/05/2018 - 08:14

Lëvizja Vetëvendosje njofton se më 25 maj do të organizojë tryezën e titulluar “Zgjidhja nëpërmjet zgjedhjeve”, ku do të ftojë subjektet politike në Kosovë.

Postuar: 20/05/2018 - 17:44

Për shkak të numrit të lartë të refugjatëve të paligjshëm që tentojnë të kalojnë për në vendet e Bashkimit Evropian, Mali i Zi po planifikon të ndërtojë një gardh me tela në kuf

Postuar: 20/05/2018 - 12:49

Pas refuzimit të propozimit nga ana e Athinës zyrtare për emrin e ri të Maqedonisë në “Republika Ilinditase e Maqedonisë”, ka ardhur edhe reagimi i Qeverisë së Maqed

Postuar: 20/05/2018 - 12:07

Bashkiaku i Selanikut është sulmuar nga disa njerëz, me shumë gjasa të ekstremit të djathtë, gjatë një eventi publik.

Postuar: 20/05/2018 - 11:20

Deklaratat në Samitin e Sofjes nga Vuçiçi se dëshiron ta zgjidhë problemin me Kosovën, po i përkrahin edhe oponentët e tij në Serbi.