Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pacolli: Nga nesër Kosova do të jetë anëtare e INTERPOL

Postuar: 19/11/2018 - 15:16

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli ka shprehur besimin se Kosova do të jetë anëtare e INTERPOL nw takimin e nesërm të asemblesë drejtuese.
 
Pacolli një ditë para votimit në Asamblenë e Përgjithshme të INTERPOL lidhur me anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë tha se Kosova ndodhet në një pozicion shumë të mirë dhe shpreson se nuk do të ketë surpriza negative.
Ai tha se ka një vit që pothuajse tërë punën ia kenë dedikuar kësaj çështjeje.
 
“Besoj që Kosova do të jetë anëtare e INTERPOL”, tha Pacolli, duke shtuar se është shumë me rëndësi që Kosova të jetë anëtare e INTERPOL
 
Ai tha se deri sot gjithçka ka shkuar sipas planit, ndërsa tha se votimi në Asamble të INTERPOL-it është i fshehtë.
Pacolli tha se beson që Kosova që nga e marta në 11:00, sipas orës lokale do të jetë anëtare e INTERPOL.
 
“Konsideroj se Kosova do të ketë vota të mjaftueshme për të qenë pjesë e INTERPOL… Ne shpresojmë fuqishëm se Kosova do ta kalojë këtë garë. Për ne, Kosova si anëtare e INTERPOL do të jetë pjesë e sistemit të sigurisë në rrafshin ndërkombëtarë dhe në këtë kontekst do të kemi shumë më të lehtë ta luftojmë krimin, terrorizmin dhe çdo dukuri negative”, tha ai.
 
Ministri i Jashtëm i Kosovës nuk komentoi fushatën e egër të Serbisë kundër Kosovës.
 
“Unë dua të hyjë në punët e të tjera, ata kanë planet dhe strategjinë e vet. Por ne jemi duke bërë punë konstruktive dhe ata janë duke e shkatërruar. Jo vetëm njerëzit, por edhe Perëndia ndihmon kur puna është konstruktive. Besoj që drejtësia është ajo që fiton dhe Kosova me të drejtë do ta fitojë këtë garë dhe Kosova do të jetë anëtare e INETERPOLIT”, tha Pacolli.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/02/2019 - 16:07

Ish-kreu në arrati i opzoitës së maqedonisë VMRO DPMNE, Nikola Gruevski ka dënuar sot marrëveshjen e emrit mes Greqisë e Maqedonisë, duke thënë për një televizion serb se akordi “ka mashtruar” njerëzit&r

Postuar: 18/02/2019 - 15:43

Bukëpjekësi grek, Dionysis Arvanitakis, i cili ka shpërndarë bukë falas për refugjatët në ishul

Postuar: 18/02/2019 - 15:29

Liderët e Bashkimit Demokratik për Integrim dhe Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë, Ali Ahme

Postuar: 18/02/2019 - 15:24

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovë, Jakup Krasniqi, shprehet kategorik kundër h

Postuar: 18/02/2019 - 15:21

“Marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë të forta.

Postuar: 18/02/2019 - 15:17

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur sot nga vendlindja e tij, Gllogjani se taksa nda

Postuar: 18/02/2019 - 15:13

Analisti i njohur serb, Dushan Janjiç, ka komentuar paraqitjen e Hashim Thaçit e Aleksandar Vuç