Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pacolli: Samiti i Sofjes historik për Kosovën

Pacolli: Samiti i Sofjes historik për Kosovën

Postuar: 17/05/2018 - 15:31

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli ka thënë se Samiti i Sofjes po përmbyllet me një deklaratë shumë të rëndësishme e cila hap rrugët e integrimit të plotë të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE.
 
Përmes një postimi në Facebook, Pacolli ka shkruar se Samiti i Sofjes për Kosovën është historik dhe shumë i rëndësishëm, sepse për herë të parë, që nga shpallja e pavarësisë, Kosova trajtohet si shtet i barabartë më shtetet tjera të rajonit.
 
Postimi i plotë:
 
Samiti i Sofjës po përmbyllët më një deklaratë shumë të rëndësishme e cila hap rrugët e integrimit të plotë të gjitha shtetëve të Balkanit perëndimor në BE.
Në fakt, Samiti i Sofjes për Kosovën është historik dhe shumë i rëndësishëm, sepse për herë të parë, që nga shpallja e pavarësisë, Kosova trajtohet si shtet i barabartë më shtetet tjera të rajonit.
Jemi në rrugë të mbarë drejt realizimit të vizionit tonë për integrime euro-atlantike. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2019 - 10:25

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do t’i dorëzojë sot ekipit negociator dokumentet zyrtare që ndërlidhen me procesin e deritanishëm në Bruksel.

Postuar: 21/01/2019 - 07:51

Me rastin e përvjetorit të 13-të të vdekjes së presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, n

Postuar: 20/01/2019 - 22:11

Pas grevës së mësimdhënësve, qeveria ka vendosur të bëjë rritje të pagave për arsimtarët për 20 m

Postuar: 20/01/2019 - 21:33

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë se çfarëdo që përkon me Serbinë lidhur me ma

Postuar: 20/01/2019 - 16:49

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se do të ketë “shkëmbim territoresh”

Postuar: 20/01/2019 - 10:21

Kur Vladimir Putin arriti në Beograd, presidenti rus shoqërohej nga një truproje me një çantë t

Postuar: 20/01/2019 - 08:15

Zëdhënësja e punëve të jashtme të Bashkimit Evropian Maja Kocijançiç ka përsëritur dje me tone më