BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka ndërtuar një firmë ruse, ja dëmi që kanë shkaktuar hakerat në sistem

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas deklaratën e fortë: Ngjarje kriminale të rastësishme i kanë ‘zbardhur fytyrën policisë’

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala flet me emra: Kush është personazhi i njohur i botës së krimit që mori gjobën 500 mijë euroshe

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala
x

Rajoni

Paralajmërimi i frikshëm, targat janë preteksti për ta çuar Ballkanin drejt luftës, Rusia dhe Kina gati të ndezin “fuçinë e barutit”

Paralajmërimi i frikshëm, targat janë preteksti për ta

Në mes të shqetësimeve të ripërtërira mbi tensionet etnike, trazirat politike dhe ndikimin konkurrues të jashtëm në rajon, shpërthimi i një lufte tjetër në Ballkan është shumë afër. “Konflikti i targave” që ndezi veriun e Kosovës pak ditë më parë është një shenjë paralajmëruese të një rikthimi të mundshëm tek konflikti etnik. Këto incidente nuk duhet të anashkalohen dhe meritojnë një vëmendje të vërtetë. Mosmarrëveshja mbi targat është një simptomë e një sfide shumë më të madhe, çështjes së pazgjidhur të identitetit etnik. Edhe pse konflikti ka të bëjë me targat, ai bazohet në ndarje shumë më të thella që shpjegojnë arsyen e shpërthimit të herëpashershëm të trazirave, pra ngjyrimi etnik.  Mirëpo a po shkon Ballkani drejt një lufte tjetër? Raportime të tilla janë shpesh të ekzagjeruara. Të gjitha shtetet e Ballkanit janë shumë të motivuara për të ruajtur paqen, pasi çdo rikthim tek dhuna do të rrezikonte procesin e tyre të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Megjithatë veprimet e Rusisë dhe Kinës janë gjithashtu kyçe për vlerësimin e stabilitetit rajonal.  Ndikimi i Moskës është më i theksuar në Serbi, me të cilin ndan një sërë lidhjesh praktike dhe simbolike. Propaganda ruse ka synuar të shfrytëzojë tensionet etnike dhe ndarjet e tjera në një përpjekje për të mbajtur shtetet e rajonit që të mos rreshtohen me Perëndimin. Pekini, Brukseli apo Moska? Nëse Bashkimi Evropian dhe NATO dështojnë të ofrojnë shtigje konkrete të anëtarësimit të vendeve të rajonit dhe shtetet perëndimore e humbasin interesin për Ballkanin, llogaritë e udhëheqësve rajonalë mund të ndryshojnë. Kjo mund të hapë derën për një ndikim më të madh rus dhe kinez ose madje mund të krijojë terrenin që një lider rajonal të vërë bast se një provokim i madh do ta shtynte Perëndimin të bënte lëshime.