BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH zbardh bilancin e 24 orëve të fundit

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH
x
BREAKING NEWS

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset për anëtarësim

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset
x
BREAKING NEWS

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike të premten

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike
x
BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x

Rajoni

Paralajmërimi tronditës i politikanit të njohur serb: Vuçiç është afër helmimit ose vrasjes brutale nga rusët

Paralajmërimi tronditës i politikanit të njohur serb:

Mbështetja që presidenti Aleksandër Vuçiç po i jep Vladimir Putinit po shfaq zëra kundër në Serbi. Ata paralajmërojnë kohë të vështira për shtetin serb nëse vazhdon të dalë kundër Perëndimit. Lideri i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës, Nenad Çanak u shpreh se Serbia duhet të rreshtohet me Perëndimin e jo Rusinë, sepse ndryshe “kthehet në kohën e gurit”. Politikani serb, Çanak tha se Vuçiç duhet të vendosë shumë shpejt. “Ankthi më i madh i Aleksandër Vuçiç është se ai e di se sa të dhunshëm janë rusët dhe sa afër është që ndonjë ta helmojë ose ta vrasë brutalisht. Ai po provon të ekzaminojë opinionin publik. Madje ai thirri peshkopët e Kishës Ortodokse Serbe. Vuçiç po provon të gjejë aleatë dhe të krijojë shpërqendrime, por do t’i duhet të vendosë shumë shpejtë”, tha Nenad Çanak për N1.  Gjithashtu analisti politik kroat, Dejan Joviç paralajmëroi se Serbia në të qenit hapur pro-Rusisë e duke mos u rreshtuar me sanksionet rrezikon të kthehet në gjendjen e viteve 90’ e përjashtuar krejtësisht nga perëndimi. “Nëse Serbia vendoset në shtegun e saj specifik të barazimit të Perëndimit me Rusinë do të dëmtojë veten dhe Republika Srpska-n. Natyrisht, e gjithë kjo nëse Perëndimi eventualisht e fiton luftën mes Rusisë dhe Ukrainës, dhe ky fund nuk është në një të ardhme të largët”, tha profesori në Universitetin e Zagrebit. Sipas tij, “shumëçka varet nga Serbia”, raportoi Danas. “Nëse vendosin të ndjekin Perëndimin, nuk shoh arsye për destabilizim në rajonin e Ballkanit. Përkundrazi, nuk shoh mundësi për përmirësim të marrëdhënieve mes vendeve dhe lidhjet së mëtejme të rajonit ashtu sikurse BE-ja që bashkoi forcat në çështjen e luftës në Ukrainë”, përfundoi analisti i njohur.

Më të lexuarat