BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Rajoni

Paralajmëron eksperti: Priten tensione në veri të Kosovës, ja plani që po përgatit Vuçiç

Paralajmëron eksperti: Priten tensione në veri të Kosovës,

Eksperti i Sigurisë Drizan Shala ka paralajmëruar tensione në veri të Kosovës pas dështimit të bisedimve Kurti-Vuçiç në Bruksel.

Shala tha se presidenti serb do të tentojë të vizitojë Grashanicën në Kosovë, pa marë leje nga autoritetet kosovare dhe ai nuk do të lojohet. Ndalimi i Vuçiç sipas ekspertit do të risjellë tensione dhe ndërhyrje të ndërkombëtarëve.


“Tanimë çështjet në veri të Kosovës janë një lojë shahu, veprimet, kundërveprimet, hapat të cilët duhet të ndërmerren ne mënyrë legjitime. Nga ana e institucioneve të Kosovës tani janë duke u ndërmarrë hapat, sepse duhet të ndahet pjesa profesionale nga pjesa politike. Mund të themi që policia dhe mekanizma të tjerë të sigurisë tani janë të pozicionuar dhe e kanë të qartë sa i përket luftës ndaj krimit të organizar dhe aktiviteteve tjera kriminale, por njëkohësisht në anën tjetër të nivelit politik po tentohet që misioni i mandateve të institucioneve të sigurisë të veshë një petk politik. Mbi këtë bazë nga deklarimet që janë bërë nga pala serbe janë pikërisht mbi tendecën e asaj që qeveria e Kosovës po tenton të luaj mbi asocacionin, të bëjë presione të caktuara. Tensionet priten në vazhdim, sepse tani është rikthyer ajo narrativa e cila ishte përgjatë viteve 2021-2022. Do të kemi reagime, do të kemi reaksione, por njëkohësisht do të kemi edhe qëndrime. Ishte edhe çështja e provokimit që Vuçiç ka bërë nga takimi në Bruksel, në drejtim të podiumit të RKS, që do ta vizitojë Kosovën, Grashanicën pavarësisht se nuk do të bëjë asnjë kërkesë në drejtim të institucioneve të Kosovës. Pra është ajo që Vuçiç do të tentojë të vijë në Kosovë, do të ndalohet nga institucionet e Kosovës dhe do të ndërhyjë faktori ndërkombëtar”- tha Shala.