BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Rajoni

Parlamenti Europian “ngrin” negociatat me Serbinë në BE, zbardhet dokumenti nga Strasburgu që po shkakton “tërmet” në Ballkan, kushti i fortë që rrezikon dhe anëtarësimin e Shqipërisë

Parlamenti Europian “ngrin” negociatat me Serbinë në BE,

Në draft dokumentin e Komisionit për Politikë të Jashtme lidhur me strategjinë e re për zgjerimin e BE-së, eurodeputetët rekomanduan vazhdimin e negociatave të anëtarësimit me Serbinë me kusht që ajo të harmonizohet me sanksionet e BE-së kundër Rusisë dhe të forcohet angazhimi i Brukselit me qëllim të arritjen e marrëveshjes në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Në draftin “Rekomandimi për Këshillin, Komisionin dhe Përfaqësuesin e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë për strategjinë e re të zgjerimit të BE-së”, thuhet se prioritet duhet t’i jepet rreshtimit të vendeve në procesi i anëtarësimit me Politikën e Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë të BEsë dhe të vazhdojë negociatat e anëtarësimit me Serbinë vetëm nëse ajo respekton sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Më tej thuhet se “duhet të forcohet angazhimi konstruktiv me autoritetet e Serbisë dhe Kosovës për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të detyrueshme për normalizimin mes tyre në kuadër të dialogut Beograd-Prishtinë”. Pra PE paralajmëron se pritet të krijohen mekanizma monitorues dhe paralajmërues për të eliminuar mangësitë e mëdha në sundimin e ligjit, me mundësinë e pezullimit të negociatave dhe fondeve të para-anëtarësimit. Në këtë mes rrezikon edhe Shqipëria. Nëse qeveria shqiptare ndjek politika kundër BE, ku bashkëpunimi Integrimi në BE i Ballkanit Perëndimor Sa i përket kandidatëve të tjerë dhe kandidatëve potencialë për në BE, teksti thotë se të arriturat e vendeve të rajonit duhet të njihen, ndër të tjera, me liberalizimin e vizave për Kosovën pa vonesë. Thuhet se Bosnja dhe Hercegovina ka nevojë për ndihmë në zgjidhjen e 14 prioriteteve kryesore që janë parakusht për marrjen e statusit kandidat. Rekomandimi për Malin e Zi është të inkurajojë përshpejtimin e procesit të anëtarësimit të tij si kandidati që ka bërë më shumë përparim në rrugën e tij drejt BE-së. Më tej thuhet se kërcënimi i agresionit rus u njoh nga dhënia urgjente e statusit të kandidatit në BE për Ukrainën dhe mbështetja e mëtejshme politike dhe teknike për Moldavinë dhe Gjeorgjinë. Propozimet e Parlamentit Evropian Propozohet gjithashtu që zyrtarisht të pezullohen negociatat e pranimit me Turqinë derisa ajo të riangazhohet me BE-në dhe të demonstrojë qartë përparim të rëndësishëm në reformat e lidhura me BE-në. Draft dokumenti thotë se PE bëri rekomandime sepse zgjerimi është instrumenti më efektiv i politikës së jashtme të BE-së dhe një nga politikat më të suksesshme, si dhe për shkak se nevojitet një shtysë e re për të rifilluar procesin e zgjerimit, duke siguruar vazhdimësinë, qëndrueshmërinë e tij, besueshmërinë dhe ndikimin. Janë dhënë gjithashtu rekomandime duke pasur parasysh se pushtimi i Ukrainës nga Rusia bëri që tre vende me marrëveshje asociimi (Ukraina, Gjeorgjia dhe Moldavia) të aplikojnë për anëtarësim në BE dhe se çdo vend i zgjerimit duhet të gjykohet sipas meritave të veta. Detajet nga draft-raporti Brukselit i rekomandohet kthimi i transformimit demokratik dhe sundimi i ligjit në qendër të procesit të anëtarësimit në BE, për t’i dhënë përparësi pavarësisë së gjyqësorit, luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, qeverisjes së mirë, të drejtave të njeriut, lirive themelore dhe lirisë së medias. Rekomandohet gjithashtu të përmirësohet “konsistenca, efikasiteti, dukshmëria dhe transparenca” e ndihmës së para-anëtarësimit. Këshillohet gjithashtu përmirësimi i raportimit mbi sundimin e ligjit për të gjitha vendet në procesin e anëtarësimit duke krijuar një mekanizëm monitorues dhe paralajmërues për të eliminuar mangësitë e mëdha në sundimin e ligjit, me mundësinë e pezullimit të negociatave dhe fondeve të para-anëtarësimit. Në grupin e rekomandimeve që lidhen me transformimin demokratik dhe socio-ekonomik në procesin e zgjerimit, nevoja për forcimin e kulturës së pluralizmit politik dhe dialogut politik konstruktiv, përshpejtimin e reformave zgjedhore, transparencën e financimit të partive dhe mediave, pavarësinë dhe lirinë e tregohet media dhe gjyqësori.

Më të lexuarat