Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Parlamenti Evropian mbështet përpjekjet për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Postuar: 06/09/2018 - 07:16

 Kosova nuk arriti të niste deri dje vonë seancën e jashtëzakonshme për negociatat me Serbinë, mirëpo komentet, rekomandimet dhe opinionet për çështjen janë vijuar nga të gjitha drejtimet. Në Bruksel, raportuesit e veçantë të Parlamentit Evropian për Kosovën dhe Serbinë, respektivisht slloveni Igor Soltes i Të Gjelbërve dhe gjermani David McAllister, u takuan me kryediplomaten Federica Mogherinin, dhe deklaruan më pas se çështja e dialogut është shumë e rëndësishme për stabilitetin e tërë Ballkanit Perëndimor. “Dialogu ndërmjet presidentit Thaçi dhe presidentit Vuçiç për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të normalizimit është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të ardhmen e Kosovës dhe Serbisë dhe për stabilitetin e tërë Ballkanit Perëndimor. Një marrëveshje e tillë me pëlqimin e ndërsjellë do të ishte një arritje historike dhe ne, në Parlamentin Evropian, mbetemi plotësisht të përkushtuar për t’ju ofruar gjithë mbështetjen tonë të dy presidentëve dhe Përfaqësueses së Lartë, për të siguruar një përfundim të suksesshëm”, thuhej në deklaratën e eurodeputetëve, të cilët ashtu si disa faktorë të tjerë kanë eliminuar kundërshtimet e tyre për çdo lloj marrëveshje të ndërsjellë, qoftë dhe për ndryshime kufijsh.

Thaçi-Vuçiç, negociata në distancë

Por megjithë inkurajimet e Brukselit, tonet dukeshin disi më antagoniste dje se ditët e tjera, mes dy strumbullarëve të çështjes, presidentit kosovar dhe atij serb, të cilët akuzonin njëri-tjetrin se po evitonin temat serioze të një kompromisi të mundshëm. Presidenti kosovar Hashim Thaçi tha se marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme për integrimin Evropian por duke hyrë në detaje ai sqaroi se një shkëmbim i mundshëm territoresh nuk do të përfshinte as Mitrovicën e Veriut dhe as liqenin e Ujmanit (Gazivoda). Kjo nuk është hera e parë që Thaçi bën deklarata në dukje absurde dhe të parealizueshme, të cilat me të drejtë kanë irrituar shumë faktorë politikë në vend. Duke folur në një debat në Prishtinë, presidenti ka vazhduar të mbështesë se marrëveshja paqësore me Serbinë të përfshijë edhe ndryshimin e kufirit, ose siç e quan ai, “korrigjim të kufirit”, duke shtuar se marrëveshja nuk do të përfshijë ndarje dhe as shkëputje të pjesës veriore të Kosovës. “Çfarë do të thotë kjo? E para, se nuk do të ketë ndarje të Kosovës. Nuk do të ketë shkëputje të pjesës veriore të Kosovës. E kam thënë më parë dhe e them përsëri, nuk do të bisedojmë kurrë, në asnjë rrethanë për liqenin e Gazivodës apo për qytetin e Mitrovicës. Nuk do të ketë Srpska Republika në Kosovë”, tha Thaçi, duke iu referuar modelit boshnjak.

Vuçiç: Nuk flisni për asgjë me rëndësi

Deklarata e Thaçit në tryezën e KDI për dialogun, ka nxitur reagimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiç i cili tha se nëse Kosova nuk ka ndërmend të tolerojë atëherë kompromisi është vërtet larg. “Me sa po shoh se zyrtarët shqiptarë nga Kosova nuk duan të flasin për Asociacionin, për veriun, e as për Gazivodën. Pra ata nuk duan të flasin për asnjë gjë thelbësore”, ka thënë Vuçiç për agjencinë serbe të lajmeve Tanjug, duke përsëritur se nga zgjidhja e mundshme e kompromisit asnjëra palë nuk mund të jetë tërësisht e kënaqur. Thaçi dhe Vuçiç do të takohen përsëri më 7 shtator në Bruksel, për vazhdimin e fazës finale të dialogut të ndërmjetësuar nga kryediplomatja e BE Federica Mogherini./Andi LAMKO

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/02/2019 - 07:21

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, ka thënë dje se propozimi zyrtar i Serbisë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, është ndarja e kufirit mes serbëve dhe shqiptarëve.

Postuar: 19/02/2019 - 19:34

Zëdhënësja e BE Maja Koçijançiç tha se fokusi i punës së BE-së është për të arritur një marrëve

Postuar: 19/02/2019 - 18:48

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç u ankua sot se ekziston mbështetje e fshehtë për taksën

Postuar: 19/02/2019 - 18:42

Kryeministri Ramush Haradinaj përsëriti sonte qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve, ndë

Postuar: 19/02/2019 - 18:19

Kreu i grupit opozitar të LKD, Avdullah Hotit tha sot se situata aktuale politike në Kosovë ësh

Postuar: 19/02/2019 - 16:21

Gjashtë emigrantë afganë të dyshuar për terrorizëm dhe trafik njerëzor janë ndaluar në Bosnie p

Postuar: 19/02/2019 - 15:15

Kongresisti amerikan Eliot Engel, tha sot se Kosova duhet të marrë diçka në këmbim të detyrave