BREAKING NEWS

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti s’ka ndodhur në asnjë vend të botës!

Spartak Braho 'kap mat' Metën: Kjo që po bën presidenti
x

Rajoni

Pas Kosovës, Lajçak vizitë në serbi për dialogun me Kosovën, Vuçiç i vendosur kundër  njohjes reciproke

Pas Kosovës, Lajçak vizitë në serbi për dialogun me

Pas vizitës tre ditore në Kosovë, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak ka vijuar me vizitën e tij në Serbi. Takimi i tij i parë atje ka qenë me presidentin serb Aleksandar Vuçiç. Presidenti serb, pas takimit me Lajçak, ka deklaruar se e vërteta është që shteti të cilin ai drejton është shumë e përkushtuar në procesin e dialogut. “Lajçak është dëshmitar që unë i ndërpreva dhjetë herë përfaqësuesit shqiptarë në Bruksel, pothuajse në prag të një incidenti, për shkak të përsëritjes si ‘papagall’ të njohjes reciproke”, duke zbuluar kështu një detaj të ndodhur në një nga takimet mes dy shteteve nën drejtimin e BE. Vuçiç ka deklaruar se kishte një bisedë të mirë dhe të frytshme me Lajçakun. “Lajçak më njoftoi me gjërat më të rëndësishme në Prishtinë. Serbia është e përkushtuar për dialog me Prishtinën dhe është e gatshme të vazhdojë dialogun sa herë që të ftohet në Bruksel. Nën dy, Serbia mbështet aktivitetet dhe synimet e Lajçakut për të arritur një zgjidhje që me një politikë kompromisi të arrijmë te zgjidhja, që do të nënkuptonte pakënaqësi për të dy palët, por pa një ultimatum dhe imponimin e një zgjidhjeje, Serbia merr pjesë në një masë të madhe në negociata dhe bisedime, por me dëshirën për të pasur mirëkuptim edhe për interesat e saj”, tha ai. “Në përputhje me atë, një marrëveshje kompromisi do të thotë askujt gjithçka, por mjaft për të gjithë. Konstatimi ynë është se Serbia do të insistojë në zbatimin e plotë të marrëveshjeve të mëparshme. Kjo gjithashtu nënkupton formimin e Asociacionit të Komunave Serbe dhe gjithçka që nuk është përmbushur, por që ishte e detyrueshme”, tha presidenti Vuçiç, duke vënë në dukje se Serbia ka përmbushur të gjitha detyrimet e saj. Telegrafi raporton se Vuçiç tha se nëse dikush mendon se është e mundur të ekzistojë dikush që do të godasë Serbinë me çekan në kokë dhe të thotë se duhet ta njohësh një Kosovë të pavarur, kjo nuk do të ndodhë. Ai e korrigjoi Lajcak për të mos thotë dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, por Beogradit dhe Prishtinës, sepse, siç vëren ai, biseda de facto është e tillë, pavarësisht nga fakti se shumë shtete anëtare të BE-së e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. “Por unë jam i sigurt se ishte plotësisht e rastësishme [termi i përdorur nga Lajçak, dialogu Kosovë-Serbi]. Nëse ata mendojnë se shuplaka e dikujt do t’ua krijojë shtetin dhe se Serbia do ta pranojë atë, kam frikë se është një llogari pa hanxhiun. Lajçak është dëshmitar që unë ndërpreva përfaqësuesit shqiptarë në Bruksel 10 herë, pothuajse në prag të një incidenti, për shkak të përsëritjes si ‘papagall’ të njohjes reciproke. Dhe pastaj e mora këtë dhe në urimet e Biden”, tha ai.

Pozicioni i Serbisë

Më tej ai e vlerësoi pozicionin e Serbisë si shumë të vështirë. Vuçiç sqaroi se ishte në pritje të një presioni serioz. Vuçiç beson se amerikanët do ta lënë dialogun në duart e BE-së. “Ne do të kërkojmë të arrijmë zgjidhje kompromisi, por gjithashtu kemi interesat tona shtetërore dhe kombëtare që duhet t’i mbrojmë. Ata janë njerëz që krijuan foshnjën e tyre [Kosovën], bënë djepin për fëmijën e tyre dhe po e përkundin. Fëmija është rritur në një adoleshent dhe ata ende po e përkundin. Situata është edhe më e vështirë për ne. E jona është të nxjerrim sa më shumë që të jetë e mundur për njerëzit tanë”, tha ai, theksa shtoi se zgjidhja nuk është të mallkosh dikë, të lësh dialogun dhe se ai nuk mund të thotë se çdo udhëtim në Bruksel është i lehtë për të. Ndërsa, Lajçak tha se vizita e tij e fundit në Serbi ishte pesë muaj më parë dhe se ai do të donte të vinte më shpesh. “Për fat të keq, pandemia nuk e lejon. Unë fillova vizitën time në rajon me një vizitë në Prishtinë. Ishte e rëndësishme për mua të vija menjëherë pas zgjedhjeve. Dialogu është kyç për të dy palët, në mënyrë që të përparojnë në rrugën evropiane. Status quo nuk është e mirë për asnjë palë. Shtetet anëtare presin që dialogu të vazhdojë në mënyrë konstruktive dhe me mirëbesim. Ne nuk kemi asnjë interes ruajtjen e status quo-s”, tha ai. Lajçak vuri në dukje se BE pret që të dy palët të zbatojnë gjithçka që është arritur në procesin e dialogut në 10 vitet e fundit. Ai tha se BE-ja ka një histori të mirë të marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara dhe se tani po i kthehet bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara.

Më të lexuarat