BREAKING NEWS

Surpriza ‘të pakëndshme’ 24 orët e fundit, Ministria e Shëndetësisë jep detajet sa raste të reja janë shënuar me COVID

Surpriza ‘të pakëndshme’ 24 orët e fundit, Ministria
x

Rajoni

Pas Serbisë dhe Greqisë, një tjetër vend ballkanik nis së shpejti vaksinimin kundër Covid-19

Pas Serbisë dhe Greqisë, një tjetër vend ballkanik nis

Një tjetër shtet ballkanik pritet që të nisë së shpejti vaksinimin e popullsisë kundër koronavirusit.
Sipas informacioneve për mediat, vaksinimi do të nisë me datën 27 dhjetor në Bullgari dhe do të administrohen në tre qytete kryesore të këtij vendi.

Së bashku me shtetet tjera anëtare të Bashkimit Evropian, Bullgaria po pret që Agjencia Medicinale Evropiane (EMA), që të miratojë vaksinën kundër koronavirusit, të prodhuar nga kompanitë Pfizer dhe BioNTech.

Kamionët me dozat e vaksinës anti-covid pritet që të vijnë në Bullgari në mëngjesit e 25 apo 26 dhjetorit.

Ata pritet që të marrin kontingjentin e parë prej 10,000 vaksinash dhe 57,000 vaksina të tjera pritet të arrijnë në janar.