Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Pata një debat me Sali Berishën", analisti zbardh prapaskenat e takimit me ish-kryeministrin: Nuk do të mund të shpëtojmë lehtë...

Postuar: 11/02/2019 - 20:08

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në vitin 2003 kishte përmendur idenë se për arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi, duhet të lëvizin kufijtë.

“Më kujtohet një bisedë që kemi pasur në një konferencë në Stamboll. Kam pasë bërë një debat me Sali Berishën. Aty kanë qenë edhe Veton Surroi, ambasadori i Shqipërisë në Turqi, si dhe ai i Maqedonisë. Në debat e sipër se çfarë duhet të japë Kosova për të arritur njohjen – po flasim për vitin 2003, kur Kosova s’ka qenë shtet – ai [Sali Berisha] më pati thënë se nuk mund të arrijmë të marrin njohjen pa dhënë Zubin Potokun, Leposaviqin…”, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës, analisti politik Nexhmedin Spahiu.

“Ai [Sali Berisha] ka thënë se diçka duhet dhënë. Ka qenë bindje që nuk do të mund të shpëtojmë lehtë. Ky ka qenë kuptimi i bisedës. Qëndrimi im ka qenë që do të jepnim sikur të pyeteshim ne dhe sikur vet ta kishim çliruar Kosovën. Por, për këtë pyetet Amerika. Ajo i jep, jo ne. Nëse Amerika nuk do që të jepet tokë, nuk do të jepet asnjë centimetër. Ajo e ka çliruar, ajo e bart sovranitetin e Kosovës. Në konferencë ka qenë edhe Fatos Nano, por ai nuk ka qenë prezent kur është bërë kjo bisedë” tha Spahiu.

Kujtojmë se ish-Kryeministri Sali Berisha tani e kundërshton idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 22:30

Rreth 2 muaj pas zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë, partitë fituese, Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë përafruar qëndrimet për ndarjen e posteve qeveritare dhe pritet që brenda kësaj jave të formali

Postuar: 12/12/2019 - 16:47

Përkundër faktit se kanë kaluar më shumë se dy muaj që nga mbajtja e zgjedhjeve të 6 tetorit, L

Postuar: 12/12/2019 - 16:23

Xhudo kosovare triumfon edhe aty ku nuk e njohin si shtet.

Postuar: 12/12/2019 - 15:42

Gjykata Kushtetuese e Kosovës me anë të një njoftimi ka treguar se ka pezulluar deri më 30 mars t

Postuar: 12/12/2019 - 15:22

Senati i Universitetit të Beogradit në mënyrë unanime ka vendosur që të anulojë mbrojtjen e dokto

Postuar: 12/12/2019 - 14:55

Kryeministri Zoran Zaev në deklaroi se “këto ditë do të merret vendimi se kush do të emër

Postuar: 12/12/2019 - 11:04

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, ka arritur të fitojë medaljen e artë për Kosovën në kategor