Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pendarovski kompleton kabinetin, emëron shqiptar në krye të Agjencisë së Zbulimit

Postuar: 22/05/2019 - 15:30

Agjenti Erolld Musliu emërohet drejtor i Agjencisë së Zbulimit. Presidenti Stevo Pendarovski ka filluar me formimin e kabinetit presidencial. Musliu në krye të Inteligjencës vjen pas punës disa vjeçare në DSK dhe zbulim.
 
Në këtë agjenci është punësuar nga viti 1995 kur edhe është themeluar, ndërsa së fundi ka qenë i angazhuar si ndihmës drejtor për koordinimin e punëve operative.
 
Blerim Kolalli është emëruar këshilltar për siguri, i cili në kabinetin e presidentit emërohet pas shërbimit tij në misionin e NATO-s në Shkup. Kolalli paraprakisht kishe punuar edhe në ambasadën e SHBA në Shkup.
 
Ndërkohë Goce Karajanov është emëruar këshilltar për politikë të jashtme. Ish ambasadori në Rusi i cili në vitin 2014 kritikohej nga opozita e atëhershme LSDM, është biri i Stojan Karajanov i cili ka qenë ambasador në Shqipëri dhe Kosovë.
 
Këshilltare për marrëdhënie me publikun është emëruar Biljana Radeva e cila nga viti 2011 ka punuar në ambasadën e Britanisë si zyrtare për komunikim dhe diplomaci digjitale. Më herët ka punuar në ministri të Mbrojtjes si ekspert për analitikë, ndërsa në rolin e shefes së kabinetit ka qenë në kohën kur me mbrojtjen ka udhëhequr Llazar Elenovski.
 
Në grupin e këshilltarëve të jashtëm, Pendarovski ka angazhuar ish ministrin e jashtëm Denko Maleskin, ish gjykatësen në Gjykatën Evropiane për të drejtat e njeriut dhe gjykatëse kushtetuese Mirjana Llazarova-Trajkova, prorektoren e UEJL-së, Besa Arifi, ish ministrin Aleksander Dimitrov dhe ish ambasadorin Aleksander Tavçiovski.
 
Nga kabineti i Presidentit bëjnë të ditur se dokumentet, vulat dhe vendimet që do të mbajnë nënshkrimin e presidentit do të jenë në dy gjuhë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 22:19

Alpinisti shqiptar Mefail Guri ka ndërruar jetë, pasi ka rënë nga një lartësi 10 metra teksa po ngjiste malin “Olimp” në Greqi.  Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 20:00.

Postuar: 15/09/2019 - 18:46

Ka ndërruar jetë në spital edhe personi i tretë që u plagos nga masakra javën e kaluar në një lag

Postuar: 15/09/2019 - 13:53

Fyerje primitive, dhunë, seks para kamerave – këto nuk janë të rralla në reality show-t që

Postuar: 15/09/2019 - 07:52

Politikanët serbë të Kosovës të cilët nuk i përkasin “Listës Serbe” kanë ngritur dje

Postuar: 14/09/2019 - 19:40

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh edhe kandidat për kryeministër, Fatmir Limaj është

Postuar: 14/09/2019 - 18:47

Policia e Kosovës ka njoftuar se dje rreth orës 09:30 në Prizren, ka arrestuar një grua pasi ka

Postuar: 14/09/2019 - 18:44

Politikanët serbë të Kosovës të cilët nuk i përkasin ‘Listës Serbe’ kanë ngritur al