BREAKING NEWS

“Kemi gati listën e kandidatëve për deputet”, Taulant Balla zbardh vendimet e rëndësishme që u diskutuan sot në mbledhjen me dyer të mbyllura të PS

“Kemi gati listën e kandidatëve për deputet”, Taulant
x

Rajoni

Përkundër pandemisë, Maqedonia e Veriut vendos datën e zgjedhjeve parlamentare, vjen reagimi i parë nga BE-ja

Përkundër pandemisë, Maqedonia e Veriut vendos datën e

Partitë politike në Maqedoninë e Veriut arritën marrëveshjen për datën e votimeve. Më 15 korrik vendi shkon në zgjedhje parlamentare.

Lajmi u konfirmua nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i cili deklaroi se janë pranuar kushtet e VMRO-DPMNE-së dhe se data është vulosur.

Në kushtet e pandemisë, që ka krijuar një situatë shqetësuese, media në Maqedoninë e Veriut bënë të ditur se pritet të propozohet vazhdimi i gjendjes së jashtëzakonshme me qëllim përputhjen e afateve me datën e zgjedhjeve.

Pas këtij vendimi të rëndësishëm, vjen dhe reagimi i BE-së, i cili u përshëndet nga komisioneri europian për zgjerim, Oliver Varheji.

Përmes një postimi në “Twitter”, ai shkroi se ky është sinjal pozitiv për vendin, ndërsa marrëveshja për datë të pranueshme për zgjedhje çon drejt zgjedhjeve të drejta dhe të lira me pjesëmarrjen e të gjithëve dhe që do të jenë nën monitorimin e OSBE-së.