BREAKING NEWS

Situata e zgjedhjeve në Shkodër, Tom Doshi merr vendimin që nuk pritej, zbardhet lëvizja e kryetarit të Partisë Socialdemokrate

Situata e zgjedhjeve në Shkodër, Tom Doshi merr vendimin që nuk
x
BREAKING NEWS

Vazhdon të thellohet 'lufta' brenda opozitës/ Aknimimi i PD-së kundër Berishës, caktohen gjyqtarët në Kolegjin Zgjedhor. Kush janë emrat e njohur që do kenë në dorë vendimin e rëndësishëm

Vazhdon të thellohet 'lufta' brenda opozitës/ Aknimimi i
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë zjarri ndaj ‘Top Channel’, Artan Hoxha zbardh prapaskenat: Autorët kanë dashur të përcjellin një mesazh, është atentat me kosto të lartë, nuk u ka interesuar të godisnin...

Sulmi me armë zjarri ndaj ‘Top Channel’, Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

Serat me kanabis në Malësi të Madhe ‘plasin’ skandalin, policia fundos ogranizatorin, në ‘grackë’ bien edhe 3 punonjës bashkie, zbardhen detajet e fundit

Serat me kanabis në Malësi të Madhe ‘plasin’
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën ‘bombë’: Kompania që ka dhënë ekskluzivitetin kërkoi mbylljen e ‘Big Brother VIP’

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën
x
BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x

Rajoni

Përplasja e trenave në Greqi/ Kompania hekurudhore njofton VENDIMIN e fundit

Përplasja e trenave në Greqi/ Kompania hekurudhore njofton VENDIMIN e

Familjarët e viktimave nga përplasja e dy trenave në Larisa të Greqisë dhe të plagosurit do të dëmshpërblehen nga linja “Hellenic Train”.

“Hellenic Train” ka lëshuar një deklaratë në lidhje me paradhëniet për të mbuluar nevojat financiare të të prekurve dhe familjarëve të viktimave.

Mediat greke shkruajnë se vendimi vjen për shkak të ndjeshmërisë sociale dhe se në reagimin e saj lidhur me aksidentin tragjik, kompania ka shmangur përgjegjësinë e plotë.

Ndarja e dëmshpërblimeve:

-Familjarët e viktimave do të dëmshpërblehen me 42000 euro.

-Pasagjerët e lënduar do të marrin 5000 deri në 1000 euro kompesim.

– Njëkohësisht familjeve të të vdekurve, të lënduarve dhe pasagjerëve të tjerë të trenit fatal do t’u jepet dëmshpërblim prej 300 euro për të mirat materiale që humbën.

Njoftimi i plotë i “Hellenic Trains”:

Në kuadër të vendimit të dhënë të Menaxhmentit të Trenit Hellenic për të paguar paradhënie për të mbuluar nevojat imediate financiare, si të familjeve të pasagjerëve të vdekur nga aksidenti hekurudhor i trenit të pasagjerëve IC 62, datë 28 shkurt 2023, ashtu edhe të të dëmtuarve, pasagjerët e të njëjtit aksident, pa qenë kjo në asnjë mënyrë pranim përgjegjësie nga ana e kompanisë në përputhje me dispozitat e Rregullores Evropiane 1371/2007, por si për arsye të ndjeshmërisë së veçantë sociale ashtu edhe duke marrë parasysh Legjislacionin Evropian dhe Legjislacionin Evropian dhe Praktika në aksidente të ngjashme hekurudhore, procedura dhe detajet e pagesës së paradhënieve përkatëse si më poshtë:

Hellenic Train do t’u paguajë:

Familjeve të pasagjerëve të vdekur një paradhënie prej 42,000,00 €.

Për pasagjerët e lënduar, pavarësisht nga ashpërsia e dëmtimit, një paradhënie prej (a) 5,000.00 € nëse, në datën e këtij njoftimi, ata nuk janë shtruar në ndonjë spital ose klinikë dhe (b) 10,000,00 € nëse, më Në datën e këtij njoftimi, ata qëndrojnë të shtruar në çdo institucion apo klinikë infermierore dhe për të plotësuar nevojat imediate financiare të të gjithë sa më sipër, pavarësisht se legjislacioni europian nuk parashikon një shumë të caktuar paradhënie minimale.

Familjeve të të vdekurve, të lënduarve dhe pasagjerëve të tjerë të trenit të mësipërm në momentin e aksidentit, dëmshpërblim në shumën 300,00 € për të gjitha bagazhet e tyre, përfshirë sendet personale dhe kafshët.

 

Më të lexuarat