BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x

Rajoni

Po heq dorë për t’ju bashkuar Rusisë? Presidenti Vuçiç ‘shokon’ me deklaratën e tij: Serbia nuk është më entuziaste për anëtarësimin në BE

Po heq dorë për t’ju bashkuar Rusisë? Presidenti

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se vendi i tij “nuk ishte më entuziast” për anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe sulmoi kritikët e Vladimir Putinit.

Duke folur në një ngjarje të panelit POLITICO në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, Vuçiç tha: “Ne nuk jemi aq entuziastë sa kemi qenë, në një mënyrë që Bashkimi Evropian nuk është aq entuziast për ne sa mendonim se ishte”.

Ai shtoi se ishte “pesimist” për hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian së shpejti. Serbia fillimisht u identifikua si një vend kandidat potencial për në BE në 2003 dhe Beogradi bëri një aplikim zyrtar për anëtarësim në 2009 . Por bisedimet e pranimit janë zvarritur, me afërsinë e Serbisë me Rusinë një pikë pengese gjithnjë e më e rëndësishme. BE e ka bërë të qartë se anëtarët e mundshëm duhet të ndjekin linjën e saj në politikën e jashtme dhe sanksionet. Ndërsa Beogradi ka thënë se mbështet Ukrainën, ai ka refuzuar të vendosë sanksione ndaj Moskës, aleatit të saj të gjatë.

I sfiduar për afërsinë e vendit të tij me Putinin, Vuçiç kritikoi artikujt që e quanin atë “kukulla e Putinit” duke akuzuar mediat për “gënjeshtra brutale”.

Vuçiç tha se ishte dakord që territoret e okupuara nga Rusia të Krimesë dhe Donbasit janë pjesë e Ukrainës, duke shtuar se Serbia është “më besnike ndaj integritetit territorial të vendeve anëtare të OKB-së se shumë të tjera”.

Megjithatë, presidenti shmangu një pyetje nëse ai mendonte se Putini ishte një kriminel lufte dhe në vend të kësaj goditi të pranishmit në Davos që e quajtën udhëheqësin rus “një të çmendur”. Ai nuk është, tha Vuçiç.

Pavarësisht gjakftohtësisë së tij për anëtarësimin në BE, Vuçiç tha se Komuniteti Politik Evropian (EPC) – një forum ndërqeveritar i krijuar në vitin 2022 pas pushtimit rus të Ukrainës – është “i rëndësishëm”, duke e quajtur atë “një ide e mirë e  Macron. 

 

Më të lexuarat