BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Rajoni

"Po përpiqet të legjitimojë…", deklarata e ambasadorit amerikan në Serbi: Putinit nuk i intereson fare Kosova

"Po përpiqet të legjitimojë…", deklarata e

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha se rasti i Kosovës me atë të agresionit rus në Ukrainë nuk mund të krahasohen.

Në një intervistë për televizionin serb “Nova”, ai u pyet se si mund t’i kërkohet Serbisë të heqë dorë nga Kosova, dhe pastaj të mos i kërkohet Ukrainës të heqë dorë nga territoret e saj.

“Ne nuk konsiderojmë se situata në Kosovë, e cila u ngrit 23 vjet më parë, është në asnjë masë e ngjashme me agresionin e armatosur dhe pushtimin tokësor të Rusisë, sulmet e synuara ndaj ndërtesave të banimit ku jetojnë civilë, nuk shohim një analogji mes të dyjave situata”, shpjegoi ai, transmeton Zeri.info.

Hill iu referua edhe qëndrimit të Putinit për Kosovën.

“Unë mendoj se atij nuk i intereson fare për Kosovën, ai thjesht po përpiqet të legjitimojë disi atë që u bëri fqinjëve të tij”, thotë Hill.

Ndër të tjera, Hilli foli edhe për varësinë që Serbia e ka në Rusinë.

Ai tha se Serbia varet shumë nga burimet ruse të energjisë dhe se është shumë e nevojshme që ky vend të diversifikojë burimet e saj energjetike.

Më të lexuarat