Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Policia e Kosovës shkatërron rreth 600 armë

Postuar: 14/11/2019 - 14:56

Policia e Kosovës tha sot se ka shkatërruar një sasi të armëve të shkurta dhe të gjata, të cilat janë konfiskuar gjatë realizimit të detyrave dhe hetimeve policore.
 
Procesit të shkatërrimit të armëve i ka parapri një konferencë në të cilën kanë marr pjesë, Zëvendësministri i MPB-së, Izmi Zeka, Zëvendësdrejtori i PK-së, Samedin Mehmeti, Maria Suokko nga UNDP-ja dhe  Hakan Ejdervik nga zyra e BE, të cilët vlerësuan se shkatërrimi i armëve të paligjshme, përbën një element të rëndësishëm të kontrollit të armëve në Kosovë si një metodë efektive për reduktimin e numrit aktual të armëve në tregun e paligjshëm e që reflekton në ngritjen e nivelit të sigurisë.
 
Policia bën të ditur se të gjitha armët dhe municioni i akumuluar iu përkasin llojeve të ndryshme, përderisa shkatërrimi i tyre është bërë me urdhëresë të organeve të drejtësisë, pasi kanë përfunduar të gjitha procedurat e parapara ligjore.
 
“Në krahasim me metodat e tjera në dispozicion, të tilla si shitje ose dhuratë, shkatërrimi siguron se armët nuk do të gjejnë rrugën e tyre përsëri në tregun e paligjshëm dhe në këtë mënyrë mund të ndërtohet besim në përpjekjet e përgjithshme për të parandaluar, luftuar dhe çrrënjosur tregtinë e tyre të paligjshme”, thuhet në njoftim.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 09:06

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski tha se Maqedonia e Veriut do të mund të bëhet anëtare e plotfuqishme e Aleancës veri atlantike në tre muajt e parë të vitit 2020.

Postuar: 12/12/2019 - 07:18

Ambasadorja e re e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel ka ftohur ashpër dje shpresat e popul

Postuar: 11/12/2019 - 19:58

Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se javën e ardhshme LSDM do të vendos se kush prej 3 janar

Postuar: 11/12/2019 - 19:56

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka paralajmëruar fillimin e bisedimeve me të gj

Postuar: 11/12/2019 - 19:52

Mundësia procedurale për inicimin e ndryshimeve në ligjin për përdorimin e gjuhëve ekziston por

Postuar: 11/12/2019 - 18:29

Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel në një intervistë Express, ka folur për çë

Postuar: 11/12/2019 - 18:29

Pa një marrëveshje ka përfunduar takimi i sotem dy liderëve, atij të LDK dhe VV për koalicionin