BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x
BREAKING NEWS

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet dëshmia e Sekretares së Përgjithshme e Shëndetësisë

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e
x
BREAKING NEWS

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me deklaratën 'bombë': Së shpejti do të arrestohet një ish-kryebashkiak

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me
x

Rajoni

Politikani serb: Kosova e pavarur, ky do të jetë “çmimi” që do të paguajë Beogradi për të formuar Asociacionin

Politikani serb: Kosova e pavarur, ky do të jetë

Kryetari i Forumit Kombëtar Serb, Momçilo Trajkoviç ka thënë se plani “franko-gjerman” njeh Kosovën si shtet të pavarur. Ditën e djeshe politikani serb në programin “Slobodno Srpski”, u shpreh se pala serbe me pranimin e Planit Evropian dhe Aneksin Zbatues për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e njeh de fakto dhe de jure pavarësinë e Kosovës. “Serbët më në fund e dëgjuan të vërtetën. Vetëm nëse duan ta kuptojnë, pavarësisht se është komunikuar ashtu siç e ka komunikuar presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Kosova ngadalë por me siguri po shkon drejt një shteti të pavarur”, tha ai. Trajkoviç theksoi se “çmimi” që do ta paguaj pala serbe nëse themelohet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe do të jetë Kosova e pavarur, ndërsa shtoi se me planin evropian përfundimisht rrumbullakohet shtetësia e Kosovës njëherë e mirë. “Ajo do të ketë një rol për popullin serb që mbetet këtu. Ajo do të rregullojë marrëdhëniet. Serbët do të marrin autonomi, do të pyeten për diçka, nuk do të vendoset vetëm nga shumica shqiptare dhe mbikëqyrja e bashkësisë ndërkombëtare. Por duhet ta themi hapur. Çmimi i kësaj është shteti i pavarur i Kosovës”, pohoi Trajkoviç. Në këtë kontekst, ai nënvizoi se edhe presidenti serb edhe kryeministri Albin Kurti, po manipulojnë qytetarët me interpretimet që po ia bëjnë ujdisë së arritur fillimisht në Bruksel më 27 shkurt, pastaj në Ohër më 18 mars. “Ai (Vuçiç) po mashtron popullin, ai e braktisi politikën që ua premtoi popullit kur u mbajtën zgjedhjet. Të njëjtën gjë bëri edhe Kurti. Dhe tani kemi dy, le të themi, ‘mashtrues’ politikë që po përpiqen të mashtrojnë popullin për të treguar një lloj kompromisi, kur në fakt ata as nuk dinë dhe as nuk mund të arrijnë një kompromis”.

Më të lexuarat