BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Rajoni

Prapaskenat e bujshme nga Beogradi: SHBA e futi në “listën e zezë”, Vuçiç pritet t’i presë “kokën” Vulinit, shefi i shërbimeve sekrete serbe çon përgjime në Moskë, ja marrëveshja e tij me amerikanët

Prapaskenat e bujshme nga Beogradi: SHBA e futi në “listën e

Mediat serbe kanë paralajmëruar “prerjen e kokës” të Drejtorit të Agjencisë së Informacionit dhe Sigurisë së Serbisë (BIA), Aleksandër Vulin. Sipas artikullit të “Danas” largimi i Vulin nga ky post pritet të vijë si një kompromis mes SHBA-së dhe Serbisë. Vulin ka marrë pjesë në një takimi të organizuar nga Ambasada e SHBA-së në Beograd. Ky i fundit është sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Zyra për Kontrollin e Aseteve të Huaja në Departamentin amerikan të Thesarit ka thënë se Vulin është përfshirë në afera korruptive për “të shtyrë përpara agjendat e tij politike dhe interesat e tij personale në kurriz të paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor”. Sipas njoftimit të Thesarit, Vulin është përfshirë në krim të organizuar transatlantik, në operacionet joligjore narkotike dhe në keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Prapaskenat e largimit

Deputeti Gjorgje Miketiç i ka thënë ditën e djeshme Danasit se largimi i Vulin nga posti i kreut të BIA-s është sigurisht rezultat i protestave katërmujore. Sipas tij, Vulin nuk po punon për interesat e qytetarëve serbë. “Vulin është pengu besnik, por i rraskapitur i Vuçiçit. Kur Vuçiç duhet të falënderojë veten me Putinin, Vulin spiunon figurat e opozitës ruse në Beograd dhe personalisht çon regjistrime në Moskë, për turpin e gjithë komunitetit tonë të sigurisë. Kur Vuçiç t'i bëjë lajka Amerikës, si tani, i njëjti Vulin me surrat të lidhur do të dërgohet në një pritje të organizuar nga ambasada amerikane. E njëjta gjë me mënyrën se si e detyroi Zheljko Mitroviçin të bëhej një promotor pervers i kulturës amerikane dhe flamurit amerikan në rrugët e Beogradit. Një paraqitje shumë e keqe”, shprehet Miketiç. Ai shton se partia Zajedno ka dy vjet që thotë se ne kemi nevojë urgjente për një politikë të jashtme që të zhvillohet në mënyrë transparente dhe që është në interes të të gjithë qytetarëve të Serbisë, që është harmonizim i menjëhershëm me politikën e jashtme dhe të sigurisë të BE-së dhe një përcaktim të qartë kundër pushtimit rus të Ukrainës së pavarur. “Përndryshe, ky cirk i iluzionistëve amatorë do të vazhdojë të humbasë kohën tonë që nuk e kemi ne, që nuk e kanë ende njerëzit në Kosovë. Vuçiç ende beson se ai mund të mashtrojë mes Putinit dhe Perëndimit dhe në këtë mënyrë të zgjasë jetën e tij politike, megjithatë, për fat të mirë, hapësira e tij për manovrim po bëhet gjithnjë e më e vogël. Dhe pikërisht ky është suksesi i “padukshëm” i protestave civile, sepse Vuçiç për të qëndruar në pushtet, tani duhet të sakrifikojë anëtarët më besnikë të kartelit të tij. E vetmja rrugëdalje është heqja e përfshirjes së Vuçiçit, të cilën do ta bëjnë qytetarët e Serbisë në zgjedhjet e jashtëzakonshme të këtij viti .

Çfarë do të ndodhë në Serbi

Sipas tij, zgjedhjet do të sigurojnë që Zheljko Mitroviç të mos jetë në gjendje të "ndërroj flamujt si të brendshme", dhe në këtë mënyrë të ruajë kapitalin e tij, të cilin e ka fituar duke keqpërdorur resursin publik të të gjithë qytetarëve të Serbisë. “As Vulin nuk do t'ia dalë dot pa bankën e të akuzuarve për Jovanjicën, banesën e tezes e kështu me radhë... Pushteti është në qytetarët e Serbisë dhe besoj se do t'i çlirojmë institucionet e robëruara, se do të rivendosim demokracinë e dëbuar. dhe së shpejti do t'i plotësojmë të gjitha kërkesat e protestës "Serbia kundër dhunës", në mënyrë që vetëm atëherë të fillojmë ta shërojmë shoqërinë tonë dhe ta riparojmë vendin tonë  të gjithë së bashku”, thotë Miketiç. Avokati Nikola Lakiç i thotë Danasit se është e pazakontë që Aleksandër Vulin, si person nën sanksione amerikane, të marrë pjesë në një pritje në ambasadën amerikane. “Siç tha ambasadori Christopher Hill, Serbia i ka përmbushur detyrat e shtëpisë dhe këtu duhet kërkuar arsyeja e pranisë së Vulin. Nëse kjo detyrë shtëpie reflektohet në faktin që Serbia eksporton municion dhe armë në Ukrainë apo në pranimin rrëshqitës të pavarësisë së Kosovës, nuk ka rëndësi sepse regjimi i Aleksandër Vuçiqit punon për interesat e SHBA-së dhe pastaj kompromiset janë të mundshme, dhe Aleksandar. Pjesë e kompromisit mund të jetë edhe Vulin, d.m.th. zbutje e qëndrimit në lidhje me sanksionet e vendosura, gjë që nuk është asgjë e pazakontë në politikën e jashtme të SHBA-ve”, thekson Lakiç

Më të lexuarat