BREAKING NEWS

“Pa koment”,Rama poston foton nga takimi i Bashës dhe jep mesazhin e fortë

“Pa koment”,Rama poston foton nga takimi i Bashës dhe jep
x

Rajoni

"Presidenti iu tha se do i vrasë", media greke shokohet nga Ilir Meta: E pabesueshme...

"Presidenti iu tha se do i vrasë", media greke shokohet nga Ilir

Kërcënimi, fyerjet dhe përplasja e paprecedentë fizike që Ilir Meta bëri sot ndaj Policisë Bashkiake në selinë e Partisë ‘Fryma e Re Demokratike’, ka bërë jehonë edhe në mediat greke.

“Një shpërthim i paparë u bë nga presidenti shqiptar Ilir Meta, dhe para kamerave televizive, duke nisur kërcënime ndaj oficerëve të policisë, duke u thënë atyre “Unë do të të vras” . Arsyeja e shpërthimit të Metës ishte se policia, duke ekzekutuar një vendim të bashkisë së Tiranës, shkoi për të dëbuar në zyrat që i ishin dhënë që nga viti 2016 partisë së vogël të krahut të djathtë “FRD”. Videoja tregon presidentin shqiptar që hyn në zyra me inat dhe truprojat e tij shtyjnë larg përfaqësuesin e bashkisë dhe njerëzit me uniformë që e shoqëronin. Meta fajësoi vetë Kryeministrin shqiptar Edi Rama për vendimin për ta përjashtuar, duke thënë se ai donte të ndante frontin e opozitës kundër tij në prag të zgjedhjeve parlamentare të 25 Prillit. Përveç ofendimeve, Meta dëgjohet duke i thënë përfaqësuesit të bashkisë: “Dilni se do ju çoj në burg me duart e mia. Jashtë, jashtë, bojë për vetulla… “. Në krahun e djathtë Basha, pasardhësi i Sali Berishës në Partinë Demokratike, bashkëshortja e Metës, e cila “trashëgoi” nga presidenca e partisë “Lëvizja Socialiste për Integrim”, ka dalë gjithashtu në këtë front. Meta dhe Monika Kryemadhi janë në konflikt të ashpër me Edi Ramën, pasi ky i fundit sipas tyre mund të bëjë  ccdo gjë vetëm që të fitojë zgjedhjet .  Sipas ligjit aktual, partitë kanë të drejtë të pajisen me zyra falas nëse në tre zgjedhjet e fundit parlamentare ata kanë siguruar një përqindje prej më shumë se 1%. Kjo e drejtë i përket gjithashtu partisë politike, një anëtar i së cilës është zgjedhur ish- presidenti i Republikës siç është Bamir Topi. Ky i fundit, megjithatë, kohët e fundit vendosi të tërhiqet plotësisht nga politika dhe të japë dorëheqjen edhe si një anëtar i thjeshtë i “FRD”. Megjithatë, pas episodit të Metës, partia e vogël e krahut të djathtë mbajti zyrat e saj”, thuhet në artikull.

"Presidenti iu tha se do i vrasë", media greke shokohet nga Ilir

LINKU: https://www.newsit.gr/kosmos/alvanos-proedros-kata-astynomikon-tha-sas-g-m-s/3241388/

Më të lexuarat