BREAKING NEWS

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se po përpiqet të asgjësojë PD, aktivistja ngre dyshime se Berisha po luan blofin me dosjen “McGonigal”

Evi Kokalari ngre alarmin dhe zbardh prapaskenat e forta, akuzon Metën se
x
BREAKING NEWS

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn

I akuzuar për korrupsion, Gjykata merr vendimin për Arlind Gjokutajn
x
BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x

Rajoni

Presioni i SHBA-BE hap Beogradin ndaj planit franko-gjerman per Kosovën

Presioni i SHBA-BE hap Beogradin ndaj planit franko-gjerman per Kosovën

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë luhet në një terren të brishtë, ku plagët e së kaluarës bashkohen me nevojat e së tashmes. Pas krizës së postblloqeve të ngritura nga minoriteti serb në pjesën veriore të Kosovës, situata tani duket se është kthyer në rrugën e bashkëjetesës së vështirë. Beogradi, pas kërkesës formale për të dërguar një kontigjent ushtarak për të mbrojtur komunitetet serbe (kërkesë që NATO kishte thënë tashmë se nuk mund ta pranonte), ka treguar se dëshiron të ndalojë protestat në pritje të një raundi të ri negociatash.  Prishtina, nga ana e saj, e ka bërë të qartë se dëgjon kërkesat për dialog nga Aleanca Atlantike dhe Bashkimi Evropian, e vetëdijshme se nuk mund të ketë marrëveshje për njohjen e saj pa progres në respektimin e të drejtave serbe.

Për përfaqësuesit perëndimorë, hapjet e treguara nga të dyja palët konfirmohen si hapa të rëndësishëm përpara, ndonëse ende jo vendimtare. Ditët e fundit, të dërguarit e BE-së dhe SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajcak dhe Gabriel Escobar , kanë mbërritur në Prishtinë dhe Beograd., këshilltari i qeverisë italiane Francesco Maria Talò dhe homologët e tij gjermanë, Jens Ploetner dhe francezi, Emmanuel Bonne. Lajçak, në fund të takimit me kryeministrin kosovar, Albin Kurti, e ka cilësuar samitin si “jo të lehtë”, duke lënë të rrjedhë ngurrimi i Prishtinës për të pranuar planin evropian të normalizimit, në veçanti atë franko-gjerman. Por, Kurti, pas takimit me përfaqësuesit perëndimorë, gjithsesi e përkufizoi planin evropian si “bazë e mirë për negociata të mëtejshme”, shenjë se ka vullnet për dialog pa i konsideruar negociatat pothuajse të mbyllura.

Nga ana tjetër, qasja e Lajçakut ishte e ndryshme pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq , qasja e “përgjegjshme” e të cilit dhe gatishmëria për të marrë parasysh marrjen e vendimeve të vështira për perspektivën evropiane të Serbisë. Në fund të takimit, kreu i shtetit ballkanik tha se ekziston një vetëdije për "pranimin e konceptit të planit të marrëveshjes evropiane për Kosovën" dhe se Serbia është e gatshme "të punojë për zbatimin e tij", ndërsa përsëriti "shqetësimin dhe rezervën" për një pikë të rëndësishme, të cilën, megjithatë, nuk mund ta zbuloj”. Për opozitën duhet të jetë njohja e Prishtinës në kuadër të Kombeve të Bashkuara: një pikë kthese e cila, sipas nacionalistëve serbë, do të ishte rezultat i një ultimatumi perëndimor ndaj të cilit Beogradi do të ishte përkulur për të shmangur problemet në procesin e anëtarësimit në BE. Në fund të fundit, vetë Vuçiq kishte folur për "ditë jo të lehta" dhe për "vendime shumë të vështira" . Ndërsa Bosko Obradoviç, udhëheqësi i nacionalistëve të Dverit, ka bërë thirrje për një mbledhje urgjente të parlamentit, duke shkaktuar gjithashtu protesta në rrugë për të ndaluar çdo ose ose ose të imponuar nga komuniteti ndërkombëtar. E gjithë opozita parlamentare shprehu qëndrimet e tyre për qartësinë e përmbajtjes së marrëveshjes. Dhe përshtypja është se deklaratat e Vuçiqit dhe ministrit të Jashtëm Ivica Daçiq për vijat e kuqe të pakalueshme nuk i kanë qetësuar shpirtrat.

Ditët e fundit, një temë tjetër i është bashkuar presionit perëndimor ndaj Beogradit, i cili rrezikon të përdoret si një këmbanë e mëtejshme alarmi për grupet nacionaliste të lidhura gjithashtu me bashkimin e synimeve me Moskën. Vuçiq, në një intervistë për Happy TV , iu përgjigj lajmeve për rekrutimin e supozuar të mercenarëve serbë nga Wagner duke kritikuar "miqtë rusë" për diçka që shkel ligjin e shtetit. Kreu i Wagner, Evghieni Prigozhin, kishte mohuar si rekrutimin e serbëve ashtu edhe zërat për përfshirje të mundshme të disa prej kontraktorëve të tij në blloqet serbe në veri të Kosovës. Por është e qartë se kur kompania e "kuzhinierit të Putinit" përfshihet në listën amerikane të organizatave kriminale transnacionale dhe në një fazë të kundërshtimit total mes Perëndimit dhe Rusisë, çdo kontakt mes "legjionit" të Kremlinit dhe eksponentëve serb. shihet si një problem themelor për çdo normalizim.

Serbia ka shfaqur gjithmonë një ekuilibër diplomatik kompleks midis lidhjeve të forta me Rusinë dhe vullnetit për t'u anëtarësuar në BE, mosnjohjes së Kosovës, por edhe mosnjohjes së Krimesë ruse dhe Donbasit, si dhe ndërmjet varësisë nga gazi rus dhe dëshirës për t'u hapur ndaj partner tjetër. Në këtë ndërthurje delikate, marrëdhënia me Prishtinën dhe dëshira për një plan për t'u anëtarësuar në BE përshtaten në tablonë e ndërlikuar ballkanike në një kohë kur perandoria ruse duket gjithnjë e më e dobët dhe Brukseli i aftë për të hyrë në rajon. Por ka të ngjarë që e gjithë kjo lojë komplekse e aleancave, marrëveshjeve, partneriteteve dhe "rrugëve" do të jetë gjithnjë e më e vështirë për t'u mbajtur.

Lorenzo Jeta

insideover

 

Më të lexuarat