Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Prishtinë, marshimi i komunitetit LGBT kryesohet nga presidenti Thaçi

Prishtinë, marshimi i komunitetit LGBT kryesohet nga presidenti Thaçi

Postuar: 10/10/2017 - 16:24

Disa qindra njerëz morën pjesë sot në paradën e parë të krenarisë ‘gay’ në Kosovë, të mbështetur nga disa figura të politikës vendore dhe ndërkombëtare.
 
Marshimi u organizua nga disa organizata jo-qeveritare  me qëllim ndërgjegjësimin dhe uljen e paragjykimit në shoqërinë e Kosovës.
 
Me pankarta dhe flamurë shumëngjyrësh pjesëmarrësit thërrisnin "Dashuria nuk ka gjini" teksa ecnin paqësisht mes dy shesheve kryesore të kryeqytetit.
 
U regjistrua vetëm një incident i vogël me një grup të rinjsh që protestuan ndaj marshimit por policia ishte në mbikëqyrje gjatë gjithë kohës.
Presidenti Hashim Thaci mori pjesë në fillim të marshimit për të shprehur mbështetjen e institucioneve ndaj komunitetit dhe tha se të gjithë janë të barabartë.
"Ne nuk do të lejojmë që askush në Kosovë të mbjellë frikë dhe kërcënime në mendjen individëve apo grupeve të ndryshme”, tha ai.
Kosova ka kaluar ligjin kundër diskriminimit në 2004, por kjo ishte parada e parë madhore e këtij komuniteti të diskriminuar. "Ne besojmë se larmia e shoqërisë i shton vlerat asaj," tha organizatori Lendi Mustafa në marshim.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Drashkoviç: Vraja e Ivanoviç, terrorizëm politik sipas modelit të Millosheviç

Postuar: 17/01/2018 - 19:21

Politikani i vjetër serb dhe kryetar i Lëvizjes së Ripërtëritjes Serbe, Vuk Drashkoviç ka thënë dje se vrasja e Oliver Ivanoviç në Mitrovicë, është “terrorizëm politik, i kryer sipas modelit të shërbimeve të sigurisë së Millosheviçit nga vitet 90-të”.
 
Ish-ambasadori holandez, Vuçiç: Mos derdhni lot krokodili për Ivanoviç

Postuar: 17/01/2018 - 18:57

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, ka reaguar sot hapur dhe në mënyrë të zëshme pas vrasjes së liderit të Iniciativës Qytetare serbe të Kosovës, Oliver Ivanovi
Borissov: Është momenti që BE të drejtohet nga vendet e Ballkanit Perëndimor

Postuar: 17/01/2018 - 18:49

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, shtet që ka kryesimin e Presidencës së Bashkimit Evropian, ka thënë se është momenti i duhur që BE të thërras vendet e Ballkanit Per
Haradinaj e Xhaferi takohen për bashkëpunimin Kosovë-Maqedoni

Postuar: 17/01/2018 - 18:46

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, me rastin e përvjetorit të vdekjes së Skënderbeut,
Ali Ahmeti: Marrëveshja e Ohrit është në frymën e Skënderbeut

Postuar: 17/01/2018 - 18:41

Kryetari i BDI nw Maqedoni, Ali Ahmeti, dhe ministra të kësaj partie politike, vendosën sot kurora me lule në bustin e heroit kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti-Skënder
Maqedoni, presidenti Ivanov refuzon nënshkrimin e ligjit për gjuhët

Postuar: 17/01/2018 - 18:36

Presidenti i Maqedonisë  Gjorge Ivanov tha sot se nuk do të nënshkruajë ligjin e avancimit të gjuhës shqipe, të miratuar së fundmi nga parlamenti, duke argumentuar se ësh
Gruaja e Ivanoviç: Ata që ma vranë burrin të mos flenë të qetë

Postuar: 17/01/2018 - 16:24

Gruaja e liderit të vrarë të SDP, Oliver Ivanoviç, Milena Ivanoviç, përmes deklarimeve që ka bërë për mediet serbe, ka thënë se me vrasjen e Ivanoviqit, është vrarë liria si e