BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Rajoni

“Prokuroria nuk më kap dot”, hakeri hynë në profilet e gazetarëve në Instagram: Kam një këshillë për ju

“Prokuroria nuk më kap dot”, hakeri hynë në profilet

Një haker në Greqi është kthyer në makth edhe për mediat. Ai ka mundur që të hakojë disa llogari në rrjetet sociale të gazetarëve të ndryshëm. Një nga viktimat e këtij hakeri është edhe gazetari Nikos Misiris i cili pati edhe një komunikim të gjatë me “hajdutin” online për të bërë të mundur rikthimin e llogarisë së tij në Instagram.

Nikos Misiris u përpoq ta bindte që t’ia kthente llogarinë e hakuar kolegut të tij dhe hakeri më në fund ra dakord, megjithëse në të njëjtën kohë, siç do të lexoni në mesazhet që ata shkëmbyen, ai u përpoq të vidhte bitcoin duke fituar akses në emailin e një përdoruesi tjetër.

Gazetari e paralajmëroi se pas publikimit të çështjes dhe ankesave të bëra në Prokurorinë e Krimeve Elektronike, autoritetet janë në kërkim të tij. Hakeri nuk ka shfaqur shumë interes, madje ka thënë se Prokuroria e kërkon prej shtatë vitesh dhe nuk ka mundur ta gjejë. Ai gjithashtu i këshilloi viktimat e tij që të ndryshonin fjalëkalimet e tyre të emailit, sepse kështu ai arriti të hynte në llogaritë e tyre.

Pyetjes së Nikos Misiris, nëse do të arrinte të nxirrte bitcoin-in, njeriu mendjemprehtë iu përgjigj jo, sepse duhej të priste 48 orë, të ndryshonte një kod dhe ta rrezikonte, pasi rregulli që ai ndjek për të mos rënë në sy është hidhni pajisjet të cilat ai i përdor çdo 24 orë.

Duhet të theksohet se hakerat normalisht hapin një dialog me viktimat e tyre të mundshme dhe nuk dërgojnë mesazhe të automatizuara. Para se ta bëjnë, ata kopjojnë personazhin, pra mënyrën se si pronari i llogarisë në Instagram përgjigjet dhe i drejtohet vetes, dhe fillojnë të komunikojnë në të njëjtën mënyrë.

Në këtë mënyrë ata fitojnë menjëherë akses në profile të tjera, ndërsa aksesi tek pronari i vërtetë bëhet i pamundur. Më pas ata tentojnë të nxjerrin shuma parash duke dërguar mesazhin e mëposhtëm: “A mund të transferoni 740 € në llogarinë time?” Do t’ju dërgoj nesër në mëngjes kur të marr një kartë të re 760 €. Nesër patjetër…”

Një mesazh tjetër që ata dërgojnë është ky: “A mund të bëni një transfertë 1300 euro në një llogari?” Nesër në mëngjes kur të shkoj në bankë do t’ju jap 1320 euro. Sigurisht që nesër në mëngjes kur të shkoj të marr një kartë të re”.