BREAKING NEWS

PS vijon “luftën”, Presidenti drejt 'fundosjes'/ Zbulohet data e përfundimit të hetimeve për shkarkimin e Metës, ja kur përfundon puna e Komisionit Hetimor

PS vijon “luftën”, Presidenti drejt 'fundosjes'/
x

Rajoni

Protestat në Maqedoni, MPB shton masat e sigurisë

Protestat në Maqedoni, MPB shton masat e sigurisë
Vazhdojnë protestat në Maqedoni. Në Shkup protestat janë paralajmëruar për të vazhduar nga familjarët e të dënuarve me burgim të përjetshëm në rastin "Montra", të cilët kanë theksuar se do të vazhdojnë të protestojnë deri në lirimin e të afërmve të tyre të pafajshëm. Protesta janë lajmëruar edhe në Tetovë, Gostivar, Dibër, Strugë, por edhe në Kërçovë.
 
Organizatorët e këtyre protestave akoma nuk janë shfaqur publikisht, por duke vepruar përmes iniciativave të ndryshme. Ndërkohë, MPB ka shtuar masat e sigurisë në mbarë vendin. Në disa pjesë të Shkupit vërehen forca të shtuara policore, ndërsa është edhe në Tetovë dhe qytete të tjera. MPB përmes zëdhënësit Ivo Kotevski ka theksuar se do të ndjekë situatën dhe do të sigurojë masën e sigurisë për protestat dhe ruajtjen e rendit dhe qetësisë.
 
Nga ana tjetër deri tani siç thuhet janë ngritur kallëzime penale ndaj rreth 10o personave, ndërsa mbi 80 të tjerë janë në procedurë verifikimi dhe biseda informative për pjesëmarrje dhe shkaktim të dhunës në protestat e fundit.