Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Protestat në Maqedoni, MPB shton masat e sigurisë

Protestat në Maqedoni, MPB shton masat e sigurisë

Postuar: 07/07/2014 - 12:24

Vazhdojnë protestat në Maqedoni. Në Shkup protestat janë paralajmëruar për të vazhduar nga familjarët e të dënuarve me burgim të përjetshëm në rastin "Montra", të cilët kanë theksuar se do të vazhdojnë të protestojnë deri në lirimin e të afërmve të tyre të pafajshëm. Protesta janë lajmëruar edhe në Tetovë, Gostivar, Dibër, Strugë, por edhe në Kërçovë.
 
Organizatorët e këtyre protestave akoma nuk janë shfaqur publikisht, por duke vepruar përmes iniciativave të ndryshme. Ndërkohë, MPB ka shtuar masat e sigurisë në mbarë vendin. Në disa pjesë të Shkupit vërehen forca të shtuara policore, ndërsa është edhe në Tetovë dhe qytete të tjera. MPB përmes zëdhënësit Ivo Kotevski ka theksuar se do të ndjekë situatën dhe do të sigurojë masën e sigurisë për protestat dhe ruajtjen e rendit dhe qetësisë.
 
Nga ana tjetër deri tani siç thuhet janë ngritur kallëzime penale ndaj rreth 10o personave, ndërsa mbi 80 të tjerë janë në procedurë verifikimi dhe biseda informative për pjesëmarrje dhe shkaktim të dhunës në protestat e fundit.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 19:54

Parlamenti i Bosnje dhe Hercegovinës, zgjodhi sot kryeministrin e ri të vendit. Zoran Tegeltija do të jetë kryetar i Këshillit të Ministrave në mandatin e ardhshëm katërvjeçar.
 

Postuar: 05/12/2019 - 18:34

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj ka dënuar ashpër sot komentet e krerëve të qe

Postuar: 05/12/2019 - 18:15

Në një lëvizje që pritet të vështirësojë më shumë arritjen e kompromisit mes Kosovës dhe Serbis

Postuar: 05/12/2019 - 15:37

Një ish-ministër serb i qeverisë së Kosovës është dënuar me dy vite burg për mohimin e krimeve

Postuar: 05/12/2019 - 15:17

Kryeministri Zoran Zaev gjatë qëndrimit të sotëm në fshatin Vollkovë të Komunës së Gjorçe Petro

Postuar: 05/12/2019 - 15:14

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer tha në Sarajevë se

Postuar: 05/12/2019 - 15:11

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç ka mbrojtur s