BREAKING NEWS

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK, nëse Kraja nis goditjen e Berishës dhe Metës rrezikohet të ketë destabilitet

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK,
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente sekrete, së shpejti qeveria e Shqipërisë do të ekspozohet

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente
x
BREAKING NEWS

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje atyre që synonin të ma ‘hiqnin kokën’, të përshpejtojnë

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje
x
BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x

Rajoni

Provokojnë serbët, Boško Obradović kërkon të mblidhet Kuvendi në Kosovë për të treguar se Prishtina është pjesë e Beogradit

Provokojnë serbët, Boško Obradović kërkon të

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç nuk i ndahet provokimeve, pavarësisht situatës delikate që ndodhet me Kosovën. Pasi mori mandatin e dytë si president, Vuçiç u zotua se do të mbrojë Serbinë, por dhe Kosovën e Metohinë që i cilësoi si pjesë të territorit. Së fundmi, lideri i lëvizjes serbe Dveri Boshko Obradoviq ka propozuar që seanca konstituive e mbledhjes së re të Kuvendit të Serbisë të mbahet në Kosovë e Metohi. “Është çështje e marrëveshjes nëse do të ishte në Graçanicë apo në Mitrovicë, por sigurisht që ka rëndësi të madhe që të jetë në Kosovë dhe Metohi. Ka disa arsye për këtë. Së pari, do të ishte një mundësi unike për të gjithë të ardhmen. Deputetët të vizitojnë Kosovën dhe Metohinë dhe të japin betimin e mandatit parlamentar pikërisht në tokën e Tokës së Shenjtë Serbe, gjë që veçanërisht do t’i obligonte ata në punën e tyre të mëtejshme parlamentare”, tha Obradoviç në një deklaratë. Ai tha se do të ishte një akt i madh, simbolik dhe konkret i mbështetjes për mbijetesën e popullit serb në Kosovë e Metohi dhe ruajtjen e krahinës jugore serbe brenda Serbisë. “Do të ishte një manifestim publik i shqetësimit të institucionit më të rëndësishëm shtetëror për integritetin dhe sovranitetin tonë territorial. Së dyti, do të ishte një mundësi unike që të gjithë 250 deputetët të dislokohen për të vizituar të gjitha anët e Kosovës dhe Metohisë dhe të shohin vetë se si serbët dhe qytetarë të tjerë të Serbisë jetojnë në Kosovë dhe Metohi”, ka theksuar Obradoviç.

Vizita në vendet e shenjta serbe në Kosovë

Ai shtoi se me këtë rast deputetët mund të vizitojnë edhe një numër të madh të vendeve të shenjta serbe në Kosovë kishat, manastiret dhe monumentet historike, të cilat, thotë ai, sigurisht se do të përcillen me vëmendje të madhe nga mediat vendore dhe ndërkombëtare. Obradoviq tha se Asambleja Kombëtare në thirrjen e re mundet në një seancë të posaçme, menjëherë pas kushtetutës në Kosovë dhe Metohi, të deklarojë kushtin që ishte shpallur nga Parlamenti Evropian që Serbia ta njohë Kosovën dhe ta refuzojë atë publikisht me një parlament të posaçëm. Rezolucioni. “Nuk shoh asnjë arsye që seanca konstituive e thirrjes së re të Kuvendit të Kosovës të mos mbahet në Kosovë e Metohi dhe në rast se ka arsye, atëherë seanca e radhës parlamentare pas konstituimit të Parlamenti i ri në Beograd do të mund të mbahet në Kosovë dhe Metohi, me të njëjtat qëllime dhe detyra për të cilat Kushtetuta e Serbisë i obligon të gjithë deputetët”, përfundoi Obradoviq. Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq tha dje se seanca konstituive e Kuvendit do të mbahet në fund ose në fillim të javës së ardhshme. Afati për konstituimin e mbledhjes së re të Kuvendit të Serbisë skadon më 4 gusht.

Vuçiç kërkon të krijojë “botën serbe”

Deklaratat e liderit të lëvizjes serbe, Dveri Boshko Obradoviç ka krijuar jo pak tension në Kosovë, teksa kërkon që Prishtina të njihet si pjesë e Beogradit. Propozimin i tij vërteton që presidenti serb Aleksandër Vuçiç po synon krijimin e një bote serbe në miniaturë apo si imitim të botës ruse, që e ka si objektiv Rusia dhe Putini. Edhe ministri i Brendshëm serb, dhe ekstremisti prorus Aleksandër Vulin e deklaroi pak ditë më parë për gazetën serbe “Politika”, se e “vetmja mënyrë që Ballkani të ketë një paqe afatgjatë është që serbët të jetojnë në një shtet”. “E vetmja mënyrë që Ballkani të mbetet në paqe është që serbët të jetojnë në një shtet. Të gjitha konfliktet në Ballkan fillojnë “me diskriminimin” e serbëve. Aty ku respektohen të drejtat e serbëve, nuk kanë asnjë problem me botën serbe”, ka thënë ai. Ideja e “Botës serbe”, të cilën, ky i fundit ka përsëritur shpesh si ide, e kthen Serbinë në vitet 90-të të shekullit të kaluar dhe është formë e kërcënimit për vendet e rajonit në përgjithësi, kanë vlerësuar zyrtarë të vendeve të rajonit dhe njohës të zhvillimeve politike.

litike. “Bota serbe” është një kopje e “botës ruse”

Thirrja “bota serbe” është një kopje e kërkesës së Moskës për “botën ruse” që kërkon krijimin e një Bashkimi Sovjetik tjetër, ose një Perandorie Ruse nën kontrollin e Moskës, e cila do të përfshijë edhe Ukrainën. Edhe pse zyrtarisht kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian, Serbia ka refuzuar t’i bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Më të lexuarat