BREAKING NEWS

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin Rama

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I qëndroi deklaratës për një rikthim të tij të mundshëm në krye të PD-së, Sali Berisha bën lëvizjen urgjente

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I
x
BREAKING NEWS

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet e rënda që po ndodhin në zgjedhjet për kryetarin e ri: Po fusin...

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet
x
BREAKING NEWS

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron çfarë do të ndodhë sot në zgjedhjet e PD-së, ka një mesazh të ‘koduar’ edhe për Berishën: Rama e...

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një i ri, policia zbardh ngjarjen e rëndë

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë
x
BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x

Politike

Pse nuk po arrestohen "Peshqit e Mëdhenj"? Arta Dade jep mesazhin e fuqishëm

Pse nuk po arrestohen "Peshqit e Mëdhenj"? Arta Dade jep

Ish-ministrja Arta Dade tha për Shqipërinë se duhet ta kishte luajtur më mirë rolin e lidershipit në rajon, për shkak se në shumë prej vendeve të rajonit ka shqiptarë. Mirëpo kjo mundësi, sipas saj, nuk është përdorur mjaftueshëm.

“Unë mendoj se karta e luajtjes së rolit të lidershipit në rajon edhe është zbehur sepse Shqipëria duhet ta kishte luajtur këtë rol jo vetëm sepse ka shqiptarë në katër njësi shtetërore në rajon, por edhe për faktin se ne kemi kohë që e kemi nisur këtë proces”, u shpreh Dade.

Arta Dade përmendi se në raport me vendet e rajonit, jemi mbrapa, pasi Serbia dhe Mali i Zi kanë kaluar kapituj të rëndësishëm gjatë procesit të integrimit në BE, kapituj që ne nuk i kemi hapur ende.

“Ka vende që e kanë nisur më mbrapa dhe an e kanë kaluar si Serbia dhe Mali i zi që do zë vazhdojnë me diskutime  kapitujve, ata kanë kaluar kapituj të rëndësishëm të këtij procesi. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin Konferencën e parë”, u shpreh znj. Dade.

Ish ministrja tha se Shqipëria duhet të kishte bërë më shumë përpjekje sa i përket luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, mirëpo me Reformën në Drejtësi, sipas znj. Dade, vendi është në rrugë të mirë.

“Unë besoj se duhet të kishim bërë më shumë përpjekje, me rezultate më të prekshme, në mënyrë të veçantë në luftën kundër korrupsionit apo kundër krimit të organizuar, apo edhe të funksionimit të institucioneve demokratike, u shpreh znj. Dade.

“Ndoshta kjo e para lidhet edhe me Reformën në Drejtësi e cila ka avancuar dhe le të shpresojmë se do të japë frytet e veta, duke lënë pas pandëshkueshmerinë që ka qenë non-stop në të gjitha progres raportet”, shtoi ajo për Euro News Albania.

Më të lexuarat