Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Publikoi foton pornografike në Kuvend, deputetja “kryqëzohet” nga ambasada britanike

Postuar: 19/05/2019 - 10:35

Ambasada e Britanisë së Madhe në Prishtinë, ka reaguar pas ngjarjeve të fundit në Parlamentin e Kosovës. Deputetët miratuan projekt rezolutën për themelimin e tribunalit për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë gjatë viteve 1998-1999. Mirëpo, në këtë seancë vëmendjen kryesore e mori deputetja Flora Brovina, e cila publikoi një fotografi, me të cilën pasqyronte dhunën seksuale të serbëve ndaj femrave shqiptare gjatë luftës.

Në foto ajo tha se janë ushtarët serbë që përdhunojnë një grua shqiptare në sy të familjarëve të saj. Por ajo fotografi doli të ishte marrë nga një film pornografik dhe e gjithë kjo shkaktoi reagim të madh në Kosovë.

Në vazhdën e reagimeve është edhe Ambasada e Britanisë. Selia diplomatike e Britanisë përmes një postimi në Twitter ka theksuar se krimet e rënda duhet të hetohen nga institucionet e duhura dhe dhe jo oportunizmit politik.

“Të shqetësuar nga ngjarjet e fundit në Kuvend këtë javë. Është e rëndësishme që pohimet për krime të rënda gjatë konfliktit të hetohen nga institucionet e duhura, mbi të gjitha duke i dhënë përparësi drejtësisë dhe mbështetjes për të mbijetuarit, viktimat dhe familjet, sipas sundimit të ligjit dhe jo oportunizmit politik” shkruan Ambasada e Britanisë. 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2019 - 14:49

Dje kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vendosur të largojë nga të gjitha pozitat partiake dhe institucionale të gjithë zyrtarët e PDK-së që kanë aktakuza të konfirmuara nga institucionet e d

Postuar: 20/06/2019 - 12:52

Vendimi i djeshëm i Kadri Veselit për të larguar nga pozitat partiake dhe institucionale të gjith

Postuar: 19/06/2019 - 15:29

Instituti për Hulumtime Politike (IPIS) ka realizuar një anketë të mendimit publik për një peri

Postuar: 19/06/2019 - 15:17

Bullgaria nuk do të bëjë kompromis kur bëhet fjalë për heroin anti-otoman Goce Dellçev.

Postuar: 19/06/2019 - 15:03

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me shqetësim i ka lexuar konkluzionet zhgënjyese të Këshill

Postuar: 19/06/2019 - 15:00

Ambasadori i BE në Maqedoninë e Veriut sot tha se duhet “ti përveshim duart, të vazhdojmë

Postuar: 19/06/2019 - 14:55

Nënkryetari i opozitarëve shqiptarë Lëvizja Besa Kastriot Rexhepi, sot në konferencë për shtyp