BREAKING NEWS

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas ‘bombën’ live nga spitali ‘Shefqet Ndroqi’: Ministria po gënjen!

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas
x

Rajoni

“Puna jonë si ruletë ruse!”, punëtoret e seksit në Greqi flasin pas hapjes së shtëpive publike: E kemi të pamundur të zbatojmë...

“Puna jonë si ruletë ruse!”, punëtoret e seksit

Masat paraprake ndaj bordellove nuk janë të zbatueshme, tregojnë prostitutat që punojnë në prostitucionin grek, në një intervistë me Agjencinë e Lajmeve Franceze (AFP).

Në një bordello të madhe në zemrën e Athinës, prostitutat nga Venezuela lehtësohen të kthehen në punë. Që nga mesi i qershorit, ato kanë pasur një fluks të qëndrueshëm të klientëve kur bordelet Greke u lejuan të rihapnin dyert e tyre pas një mbyllje tre-mujore për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit. Ndërsa shumica e Grekëve mbajnë distancën e tyre shoqërore, shumë prostituta nuk kanë zgjidhje tjetër përveç se të kthehen në punë, thuhej në letër.

“Jam munduar të fle sa më shumë që të harroj urinë time gjatë këtyre tre muajve”, tha Bella, nënë e njërës, pasi një grua tjetër pastron dhe ventilon dhomën e saj për klientin tjetër.

Lista e rregullave të rrepta të higjenës dhe sigurisë është shpallur nga autoritetet greke për mbrojtjen e klientëve dhe të punësuarve, të cilët kanë më shumë rrezik të infektohen me sëmundjen Covid-19 sesa pothuajse çdo profesion tjetër.

Sidoqoftë, masat nuk mund të zbatohen, thonë punëtorët në bordello, duke folur për Agjencinë e Lajmeve Franceze (AFP). “Kjo është qesharake,” tha Dimitra Kanellopoulou, presidente e Shoqatës së Shtëpive Publike në Greqi.

Ajo thekson se ka vendosur një fletë letre në krevat, të cilën klienti e lexon pora të hyjë në dhomë.

“Ata thonë mos u takoni me duar me klientin në dhomën e pritjes dhe më pas ju hyni në dhomën ku ndodh gjithçka, por kjo nuk funksionon”,- shprehet ajo.

Prostitutat duhet të “ruajnë distancën” dhe të shmangin kontaktin ballë për ballë, ndërsa përdorimi i një maskë “mund të jetë pjesë e lojës”, sugjerojnë rregullat.

“Si do ta pëlqejë një vajzë një klient me një maskë? A duhet të vendosë një zinxhir në maskë? ”, Pyet Katerina, e cila drejton një bordello tjetër në qendër të Athinës.
Lista e masave përfshin gjithashtu detyrimin për të mbajtur detajet e kontaktit të gjithë klientëve në një zarf të mbyllur për katër javë për monitorim dhe zbulim. Fletë të bardha letre janë ngjitur në dhomën e pritjes për të kujtuar klientët të mbajnë distancën e tyre.

“Puna jonë është në thelb ruletë ruse. Ne e vendosim veten dhe familjet tona në rrezik, përndryshe do të vdesim nga uria “, tha transekseksualja Anna Kouroupou, e cila drejton Ombrellën e Kuqe të Athinës, një iniciativë që mbështet prostitutat.

“Kjo është ndoshta koha më e keqe për profesionin,” tha ajo. “Gjërat ishin me të vërtetë të këqija kur shpërtheu SIDA, por pastaj pas disa muajsh, ne e dinim se përdorimi i një prezervativi do të na mbante të sigurt. Tani nuk ka asnjë mënyrë për të mbrojtur veten, “shtoi ajo. Sipas “Umbrellës së Kuqe”, në Athinë më shumë se 600 prostituta veprojnë në mënyrë të paligjshme.

“Në thelb, nuk ka asnjë bordello që të përmbushë rregullat e parandalimit në të gjithë Athinën,” tha Dimitris Moraitis, avokat i Shoqatës së Shtëpive Publike.

“Ka më shumë se 100.000 njerëz që punojnë në industri dhe vetëm ata me licencë operimi mund të marrin ndihmë financiare nga shteti, dhe ata janë më pak se 10% të totalit,” tha ai. Si pjesë e masave të mbrojtjes, autoritetet greke po u propozojnë klientëve të përdorin karta krediti për të paguar shërbime, gjë që është e pamundur për kompanitë që operojnë në mënyrë të paligjshme.