BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Rajoni

Putin dhe Lukashenko presion të fshehtë Serbisë, zbulohet si po mbahet peng Vuçiç, ja premtimi i madh që i ka bërë Beogradit presidenti rus, dalin në dritë prapaskenat e bujshme

Putin dhe Lukashenko presion të fshehtë Serbisë, zbulohet si po

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është si një dorë e zgjatur e Vladimir Putinit, i cili manipulohet lehtësisht nga ky i fundit. Presidenti rus e përdor ‘vasalin’ e tij serb për të arritur objektivat e tij në Ballkan dhe për t’i bërë presion Perëndimit dhe SHBA-së. Por si po e mban Putini nën tutelën e tij politike Vuçiçin? Së fundmi thuhet se Rusia i ka kërkuar Serbisë të sqarojë pozicionin e saj, të rreshtohet me rusët apo me BE. Po ashtu një paralajmërim ka ardhur edhe nga presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko. Një tjetër dyshim shtohet mbi atë se çfarë i ka premtuar presidenti rus homologut serb. Jetëgjatësi në pushtet apo shtrirje të influencës serbe në rajon? Kremlini nuk ka zbuluar asgjë konkrete. Por siç shumë pretendojnë, Putin vetëm po i bën presion Vuçiç dhe po e përdorë për të vënë në zbatim planet e tij.

Premtimi që Putin i ka bërë Vuçiçit

"Çfarë doni? Dëshironi që ne t'ju mbrojmë apo dëshironi të luani lojën e marrëdhënieve më të mira me Rusinë për hir të opinionit tuaj publik, kur në fakt ju jeni gjithmonë duke shkuar në Bashkimin Evropian dhe i bindeni diktateve të Brukselit dhe Uashingtonit?" , është ky një mesazh që pretendohet se Moska i dërgoi Beogradit.  “Serbia mund të marrë një “pozitë jashtëzakonisht të privilegjuar”, nëse arrijmë të ruajmë pozicionin tonë dhe të mos kthehemi nga perëndimi. Siç theksoi ai, do të ishte marrëzi nga ana jonë të kthehemi kundër Rusisë dhe të mbështesim fuqitë perëndimore në këtë moment, pas gjithçkaje që kemi duruar”, shprehet një analist vendas. Një tjetër deklaratë ka ardhur nga pala serbe, një zyrtar i së cilës shprehet se Vuçiç e shet si prioritet anëtarësimin në BE, vetëm për të shmangur keqtrajtimet që mund të bëhen Serbisë nga ana e Perëndimit. VladanGlishiq, udhëheqësi i Rrjetit Popullor shprehet: “Megjithatë, unë e perceptoj faktin që qeveria jonë pretendon se po shkojmë në BE dhe se është prioritet, sikur në fakt është vetëm një kamuflazh që të mos na keqtrajtojnë, që të mos krijojnë sociale dhe probleme të tjera për ne, nëse në një moment themi se ne nuk është më interesante. Gjermania po përpiqet ta përdorë për dominimin e saj në këtë fushë dhe ne nuk kemi forcë ta kundërshtojmë, por mund të përdorim ndihmën e disa vendeve të tjera si Spanja për ta zbatuar.Sipas fjalëve të tij, nëse arrijmë ta durojmë dhe na ndodh ajo pozitë e privilegjuar, nuk duhet të lejojmë që disa vende si Bullgaria dhe Kroacia të vërtetohen përmes nesh, siç ishin në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore.”Ata duhet të paguajnë faturën për të qenë në anën e gabuar të historisë dy herë. Ata duhet ta paguajnë atë faturë për herë të tretë. E njëjta gjë vlen edhe për shqiptarët”,  përfundoi Glishiq. Ai foli edhe për paralajmërimin e presidentit të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, drejtuar autoriteteve serbe, si dhe për atë të dërguar nga lideri çeçen Ramzan Kadyrov për shqiptarët në Kosovë e Metohi.“U bëj thirrje serbëve dhe shqiptarëve të Kosovës që ta largojnë Iblisin e NATO-s nga ekuacioni dhe të mendojnë për të ardhmen e tyre”, shkroi ai. Bashkëbiseduesi i Helmkast ka treguar se Vladimir Orliq, i cili është zgjedhur kryetar i Kuvendit të Serbisë, ka penguar miratimin e Rezolutës për gjenocidin e serbëve, hebrenjve dhe romëve në mbledhjen e kaluar. “Në votim fillimisht u ndezën 20 drita jeshile nga ata që e mbështetën Rezolutën me firmat e tyre dhe 20 anëtarë të tjerë të SNS dhe SPS u bashkuan dhe votuan gjithashtu. Në atë moment, Orliq e ndërpreu votimin dhe deklaroi se rezoluta nuk ishte miratuar, edhe pse shumica dërrmuese e deputetëve ende nuk kishin votuar. Po të kishte zgjatur votimi, anëtarët e tjerë të qeverisë do të ishin inkurajuar dhe do të votonin për rezolutën”, tha Glishiq për votimin.

Marrëdhënia e ngushtë e Putin me Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka pohuar se e njeh shumë mirë presidentin rus, Vladimir Putin dhe se i di mendimet e tij. “Besoj se Putin e njoh më mirë se 99 për qind e liderëve të botës dhe e kuptoj atë që ka në mendjen e tij. Mendoj se Perëndimi e befasoi në fillim dhe se tani është në një situatë ku nuk ka ku të shkojë dhe se ai po e befason më shumë Perëndimin dhe duhet të luftojë”, tha ai.