Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Qeveria e Kosovës merr kontrollin e Trepçës, serbët protestojnë

Qeveria e Kosovës merr kontrollin e Trepçës, serbët protestojnë

Postuar: 08/10/2016 - 19:10

Parlamenti i Kosovës votoi të premten vonë për vënien në kontroll të qeverisë së kompleksit gjigant të minierave në Trepçe duke e shpëtuar nga falimentimi, megjithë kundërshtimet e Beodradit dhe protestat e serbëve.
 
Minierat e plumbit, zinkut e argjendit në Trepçe, të cilat përpara luftës përbënin dy të tretat e prodhimit të brendshëm të Kosovës, aktualisht po operojnë me kapacitete minimale dehe pronësia e tyre e komplikuar është pretenduar si nga Kosova dhe nga Serbia, pasi një pjesë e minierave gjenden në territor serb.
 
79 nga 120 deputetët e Kosovës votuan për  ligjin që i jep 80 për qind të pronësisë shteti të Kosovës dhe 20 për qind minatorëve. "Burimet minerale të Trepçes janë pasuri e republikës së Kosovës", tha kryeministri Isa Mustafa.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2019 - 23:30

Një nga figurat kryesore të LDK-së, Vjosa Osmani, tha se do të bindë kryeministrin Edi Rama që të heqë dorë nga ideja e Shengenit ballkanik.

Postuar: 13/11/2019 - 22:31

xVjosa Osmani ka folur për postin e saj që do ta ketë pas formimit të qeverisë mes LDK-së dhe VV&

Postuar: 13/11/2019 - 19:00

Manovrat e përbashkëta anti-ajrore mes Rusisë e Serbisë do të jenë një event i përvitshëm, tha

Postuar: 13/11/2019 - 15:08

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa reagoi sot pas komentete të kreut të Vet

Postuar: 13/11/2019 - 15:01

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, deklaroi sot se vetëm një zgjidhje kompromisi e arri

Postuar: 13/11/2019 - 14:58

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se bisedimet me Lidhjen Demokratike të

Postuar: 13/11/2019 - 14:42

Presim negociatat për anëtarësim në BE me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë të hapen në muajin