BREAKING NEWS

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë përballet policia kur shkon në Nikël: I gjen shtëpitë ‘xixë’…

“Kam dyshimet e mia”, Klodiana Lala tregon me çfarë
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në Vlorë: Nipi vret xhaxhin, më pas edhe veten

Vjen reagimi zyrtar nga policia për krimin e dyfishtë në
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për kundërshtarët tanë. S’mund të kërkonim më shumë se kaq

Ambasadorja Kim: Ky është një mesazh i fuqishëm për
x
BREAKING NEWS

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet sekrete”/ Artan Hoxha nxjerr informacionin e rëndësishëm, flet me emra dhe zbulon ku fshihet vrasësi i Remzi Hoxhës: Krim shtetëror!

“Është një njeri që i njeh mirë shërbimet
x
BREAKING NEWS

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e grabitjes së biznesmenit në Krujë dhe bën paralajmërimin ‘bombë’: Do të ketë viktima!

“Kush është spiuni?”, Artan Hoxha nxjerr prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj Shqipërisë, hyn në fuqi menjëherë që ditën e nesërme

Rritja e numrit të rasteve me Covid, Italia merr vendimin drastik ndaj
x
BREAKING NEWS

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”, Frrok Çupi plas deklaratën ‘bombë’ për ish-kryeministrin dhe ngre alarmin për lëvizjen e fundit të Bashës

“Berishën po e mbështesin njerëzit e korruptuar”,
x
BREAKING NEWS

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet

SPAK lë pas hekurave avokatin e njohur. Zbardhen detajet
x

Rajoni

Qeveritë e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut takim në Shkup, “Open Ballkan” ndan dy liderët Zaev dhe Kurti, ja zhvillimet

Qeveritë e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut takim në

Të enjten u zhvillua takimi i paralajmëruar i dy qeverive të Republikës së Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Në një konferencë të përbashkët të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe homologut të tij maqedonas, Zoran Zaev u bë e qartë se dy zyrtarët e lartë nuk janë dakorduar mbi iniciativën “Open Ballkan”, gjë që në fakt ishte e pritshme referuar deklaratave të mëparshme të zotit Kurti. Kryeministri i Kosovës, në prononcimin para mediave tha se Kosova dëshiron sa më shumë marrëveshje në aspektin bilateral në rajon dhe jo iniciativa ku nuk është BE brenda. “Ne dëshirojmë sa më shumë marrëveshje dhe zbatimin e tyre në aspektin bilateral, Kosovës dhe Maqedonisë dhe mbledhja e sotme është dëshmi e kësaj. Jemi të orientuar nga e ardhmja dhe për neve e ardhmja është BE. Bashkimi Evropian është fati ynë, ndërsa Evropa është kontinenti ynë. Ne si Republikë e Kosovës i mbështesim të gjitha iniciativat rajonale në të cilat e kemi BE dhe janë nga BE”, është shprehur ai. Më tej Kurti sqaroi se marrëveshjet e nënshkruara mes dy qeverive nuk do të mund të cenohen në zbatim, pavarësisht ndonjë dallimi që mund të kenë. Edhe kryeministri maqedonas Zaev, u shpreh se pavarësisht mos dakortësive mes qëndrimeve të dy shteteve në lidhje me “Ballkanin e Hapur”, nuk do të thotë se do të ketë probleme dhe nuk do të ketë marrëdhënie të mira mes dy shteteve.  Gjithsesi, takimi është vlerësuar shumë nga të dy kryeministrat, duke u quajtur si një takim historik nga zoti Kurti, në kuadër të zhvillimit të mëtejshëm të bashkëpunimit mes dy vendeve. “Maqedonia e Veriut sivjet ka kremtuar 30 vjet të pavarësisë e Kosova 13 vjet të pavarësisë dhe kjo ishte mbledhja e parë ndërmjet dy qeverive tona për të intensifikuar dhe zgjeruar bashkëpunimin në shumë fusha”, tha ai. Shefi i qeverisë së Kosovës tha se ky takim është shprehje e vullnetit për një etapë të re të bashkëpunimit të ndërsjellë. Ai bëri me dije se në takim është biseduar gjithashtu për luftën ndaj krimit dhe korrupsionit. “Si vende me synime të përbashkëta për integrim evropian e kuptojmë se luftimi i krimit dhe korrupsionit është parakusht i rëndësishëm andaj edhe biseduam për rëndësinë e bashkëpunimit në këtë drejtim”, tha ai.

Marrëveshjet

Dy liderët bënë me dije se në takimin e djeshëm janë nënshkruar gjithsej 11 marrëveshje mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Kjo nga të dy kryeministrat u vlerësua se ky bashkëpunim është një konfirmim për marrëdhëniet e shkëlqyera miqësore, për bashkëpunimin e ngushtë, për realizimin e vazhdueshëm të interesave të ndërsjella dhe për ndarjen e përcaktimeve të përbashkëta për Ballkanin Perëndimor si rajon i qëndrueshëm i paqes, plotësisht i integruar në BE dhe NATO. Në pjesën ceremoniale të mbledhjes, u nënshkruan Memorandumet për Mirëkuptim mes Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës për përcaktimin e fushëveprimit të përgjithshëm të bashkëpunimit lidhur me studimin e fizibilitetit për rrugën Prizren – Tetovë dhe për rehabilitimin e zonës tampon Bllacë mes dy objekteve kufitare të të dyja vendeve. Marrëveshjet e tjera përfshijnë: Marrëveshja për Bashkëpunim në fushën e diasporës; Marrëveshja për Statusin e Pjesëtarëve të Forcave të Armatosura të Maqedonisë së Veriut dhe Forcat e Sigurisë të Kosovës ; Protokoll për Zbatimin e Marrëveshjes për realizimin e Marrëveshjes mes Qeverisë së Maqedonisë së Veriut dhe Qeverisë së Kosovës për rregullim kufitar të komunikacionit hekurudhor; Memorandum për Bashkëpunim në Sektorin Energjetik; Marrëveshje për Bashkëpunim në fushën e turizmit; Memorandum për Bashkëpunim në fushën e inovacioneve dhe zhvillimit teknologjik dhe sipërmarrësish; Marrëveshje për Partneritet ndërmjet ë Kosovës, përfaqësuar nga Ministria e Administratës për Vetëqeverisje Lokale si partner-lider i Maqedonisë , përfaqësuar nga Ministria e Vetëqeverisjes Lokale si partner për menaxhim me grant marrëveshjen për ndihmë teknike 2019/410-322, në kuadër të programit IPA Kosovë – Maqedonia 2014/2020; Memorandum për Bashkëpunim ndërmjet Ministrisë së Vetëqeverisjes Lokale të Maqedonisë dhe Ministrisë për Zhvillim Rajonal të Kosovës; dhe Memorandum për Bashkëpunim ndërmjet Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave të Maqedonisë dhe Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural të Kosovës.

Më të lexuarat