Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ramush Haradinajt i zbriten 101 vota pas rinumërimit në Dragash

Postuar: 22/10/2019 - 18:56

Në një vendvotim në komunën e Dragashit ku koalicioni AAK-PSD kishte marrë 10 vota, kandidati për deputet, Ramush Haradinaj, kishte arritur të merrte plot 106 vota.
 
Kështu të paktën ishte shënuar në vendvotimin me numër 0509A/01D, por rinumërimi i këtyre votave nga ana e KQZ ia hoqi ish-kryeministrit 101 vota, duke i lënë vetëm 5 sa kishte në të vërtetë nga 10 votat e koalicionit.
 
Agjencia kosovare KALLXO.com, qe po përcjell procesin e rinumërimit të votave, tha se ka dallime të mëdha që nga hera e parë e numërimit të votave dhe pastaj në rinumërim.
 
Në këtë vendvotim kishte dallime të mëdha edhe në kandidatët e tjerë për deputet.
 
Parregullsitë te kandidatët e PDK
 
Kadri Veselit gjatë numërimit i ishin shënuar 91 vota, ndërsa rinumërimi atij i solli një votë më shumë.
 
Valon Muratit, Abelard Tahirit, Gentiana Beqës, Kurtan Kajtazit, Faik Gecit dhe Gazmend Bytyqit, rinumërimi ua hoqi nga një votë ndërsa tri ia hoqi kandidates Leonora Bunjaku.
 
Më i dëmtuari nga procesi i numërimit nga ana e kandidatëve të PDK-së ishte Mërgim Lushtaku.
 
Lushtakut në numërimin e 6 tetorit i ishin shënuar vetëm 3 vota, ndërsa pas procesit të rinumërimit atij i janë shtuar edhe gjashtë vota.
 
Parregullsitë tek kandidatët e AAK
 
Në numërimin e votave Lulzim Kabashit dhe Driton Qaushit i ishin shënuar nga një votë, ndërsa procesi i rinumërimit ua hoqi këto vota duke i lënë me zero vota këta kandidatë në këtë vendvotim. E kandidatja Fiknete Bejta e cila nuk kishte marrë asnjë votë në këtë vendvotim, pas rinumërimit u bë me një votë.
 
Parregullsitë te koalicioni Nisma-AKR-PD
 
Parregullsi pati edhe te kandidatët për deputetë nga koalicioni Nisma-AKR-PD. Aty rinumërimi Fatmir Limajt ia solli 2 vota më shumë, nga 11 në 13, ndërsa Behgjet Pacollit iu hoqën 3 vota, nga 13 vota në 10 pas rinumërimit.
 
Nga një votë rinumërimi ia hoqi edhe Vesel Krasniqit dhe Albana Bytyqit ndërsa një ia shtoi Albulena Balajt.
 
Parregullsitë te kandidatët e Vetëvendosjes
 
Albin Kurtit, Glauk Konjufcës, Liburn Aliut, Fatmire Kollqakut, Haki Abazit, Rexhep Selimit, Saranda Bogojevcit, Mefail Bajqinovcit, Ali Lajqit, Agron Avdijajt dhe Eman Ramadanit, rinumërimi i këtij vendvotimi ua hoqi nga një votë. Ndërsa nga  një ia shtoi Albulena Haxhiut, Labinotë Murtezit dhe Mergim Mestanit.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 20:04

E ngarkuara me punë në ambasadën amerikane në Mal të Zi, Judy Kuo, tha se tri media që veprojnë në tregun malazez, janë burime manipulimi, dezinformimi dhe të lidhura me qeverinë ruse.

Postuar: 19/11/2019 - 16:35

Mediat maqedonase kanë raportuar se ish-prokurorja Speciale Katica Janeva ka dalë nga burgu i Shu

Postuar: 19/11/2019 - 15:08

Zëvendësndihmësi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s për çështje politike dhe të sigurisë, J

Postuar: 19/11/2019 - 15:05

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë për media ka thene se ësh

Postuar: 19/11/2019 - 13:58

Disa çokollata që ndodhen në raftet e marketeve në Serbi, po trajtohen si provokim i madh ndaj qy

Postuar: 19/11/2019 - 10:50

Një tërmet me magnitudës 3.9.ballë ka rënë mëngjesin e sotëm në Bosnjë-Hercegovinë.

Postuar: 19/11/2019 - 07:28

Kongresmeni amerikan Eliot Engel, i përfshirë prej kohësh me çështjet e Kosovës dhe të Ballkanit,