Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rinisin gërmimet në veri të Mitrovicës për të pagjeturit e luftës

Postuar: 11/09/2019 - 16:01

Gërmimet e ndërprera para dy vjetësh, kanë vazhduar sot në varrezat e myslimanëve në veri të Mitrovicës për trupat e shqiptarëve të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Kështu ka bërë të ditur Kushtrim Gara, shef i zyrës së komisionit për persona të pagjetur. Sipas tij, supozohet se në këtë lokacion gjenden një numër i viktimave të luftës, ndërsa sot është hasur në disa mbetje mortore që janë jashtë interesit të forenzikës.

Gara ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare për një presion më të madh ndaj institucioneve të Serbisë, pasi siç u shpreh ai, Serbia duhet të jetë më bashkëpunuese në këtë drejtim.

“Gjatë gërmimeve që janë zhvilluar sot nuk është hasur në mbetje mortore të personit apo viktimës që është kërkuar, por është hasur në disa mbetje mortore që janë jashtë interesit të forenzikës. Supozohet se një numër i viktimave të luftës vazhdojnë të jenë në këtë lokacion.

Gjithsesi duhet një presion më i madh i bashkësisë ndërkombëtare ndaj institucioneve të Serbisë, pasi ajo duhet të jetë më bashkëpunuese, meqë në këto lokacione po nuk patëm informata të sakta, skicat dhe detajet e nevojshme, mundësia për të gabuar është më e madhe, për shkak se bëhet fjalë për hapësirë të varrezave, që nënkupton se kudo të gërmosh, ke për të hasur në eshtra”, ka thënë Gara.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 22:19

Alpinisti shqiptar Mefail Guri ka ndërruar jetë, pasi ka rënë nga një lartësi 10 metra teksa po ngjiste malin “Olimp” në Greqi.  Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 20:00.

Postuar: 15/09/2019 - 18:46

Ka ndërruar jetë në spital edhe personi i tretë që u plagos nga masakra javën e kaluar në një lag

Postuar: 15/09/2019 - 13:53

Fyerje primitive, dhunë, seks para kamerave – këto nuk janë të rralla në reality show-t që

Postuar: 15/09/2019 - 07:52

Politikanët serbë të Kosovës të cilët nuk i përkasin “Listës Serbe” kanë ngritur dje

Postuar: 14/09/2019 - 19:40

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh edhe kandidat për kryeministër, Fatmir Limaj është

Postuar: 14/09/2019 - 18:47

Policia e Kosovës ka njoftuar se dje rreth orës 09:30 në Prizren, ka arrestuar një grua pasi ka

Postuar: 14/09/2019 - 18:44

Politikanët serbë të Kosovës të cilët nuk i përkasin ‘Listës Serbe’ kanë ngritur al