Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Serbi, opozita bojkoton kuvendin, kërkon zgjedhje të parakohshme

Postuar: 11/02/2019 - 19:49

Partitë opozitare të Serbisë njoftuan sot se kanë nisur bojkotimin e kuvendit në shenjë solidarizimi me vargun e protestave kundër presidentit të vendit Aleksandar Vuçiç.
 
Grupi i partive opozitare dhe disa organizatave, i njohur me emrin “Aleanca për Serbinë”, ka thënë se deputetët e tyre nuk do të marrin pjesë në seancat e kuvendit derisa të plotësohen kërkesat e protestuesve dhe derisa të krijohen kushtet për zgjedhje të lira dhe të drejta.
 
Ky vendim i opozitës serbe erdhi pas protestave të përjavshme të mijëra njerëzve, të cilat filluan në dhjetor të vitit të kaluar në Beograd dhe tashmë janë shpërndarë në disa qytete tjera.
 
Protestuesit po e kërkojnë dorëheqjen e Vuçiç dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, duke e akuzuar presidentin për shkelje të lirive demokratike, shtypje të kundërshtarëve politikë dhe vënien e kontrollit në medie. Sidoqoftë, ai i ka mohuar këto akuza dhe ka refuzuar t’i plotësojë kërkesat e protestuesve.
 
“Ne nuk dëshirojmë të bëhemi pjesë e një fasade të demokracisë dhe t’i japim legjitimitet një regjimi totalitar, i cili e shtyp opozitën dhe që rivalët politikë i cilëson si armiq të shtetit”, thuhet në deklaratën e grupit të partive opozitare.
 
Kryetari i lëvizjes djathtiste “Dveri”, Bosko Obradoviç, ka thënë se deputetët e aleancës së tyre do t’i bojkotojnë seancat plenare, por do të qëndrojnë brenda ndërtesës së kuvendit për të mbajtur konferenca për shtyp dhe për të dhënë njoftime të ndryshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 23:29

Prokurorja Speciale në Maqedoninë e Veriut, Katica Janeva, do të dëshmojë nesër për rastin “Zhvatja” pasi zëri i saj u dëgjua në bisedat e publikuara mes Bojan Jovanovskit, që njihet me emrin Boki 13 dhe O

Postuar: 19/08/2019 - 23:09

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, në emisionin Pressing të T7 e ka përshkruar si përvojë

Postuar: 19/08/2019 - 19:52

Dy femra të raportuara të humbura dje në Bjeshkët e Nemuna, janë gjetur sot.

Postuar: 19/08/2019 - 19:00

Autoritetet kufitare serbe, kanë ndaluar dje një veturë ku është hasur një vajzë nëntë vjeçare ng

Postuar: 19/08/2019 - 15:16

Qentë endacak po shktojnë probleme në zona të ndryshme të Mqedonisë së Veriut, sic dëshmojnë ed

Postuar: 19/08/2019 - 15:00

Kryetari i LDK, Isa Mustafa, po zhvillon një takim me kreun e Nismës Socialdemokrate, Fatmir Li

Postuar: 19/08/2019 - 14:57

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit drejtues të PSD-së në të cilën pritej të vendosej lidhur me