Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Serbi/ Vuçiç nuk njeh rivalë në garën presidenciale

Postuar: 20/03/2017 - 18:50

Një sondazh i realizuar së fundmi, ka konfirmuar edhe njëherë se Alexandër Vuçiç nuk njeh rivalë në zgjedhjet presidenciale të Serbisë që do të mbahen më datë dy prill, teksa pritet që ta fitojë këtë garë që në raundin e parë me 53% të votave.

Projeksioni tregoi edhe njëherë shkallën e lartë të mbështetjes që gëzon shefi aktual i ekzekutivit serb.

Ndjekësi i tij më i afërt është Luka Maksimovic, një komedian vendas i cili ka nisur një lëvizje populiste. 26-vjeçari ka bërë për vete 11% të elektoratit. Pas tij vjen Sasha Jankoviç, me 10, ultranacionalisti Vojislav Sheshel me 8.7% dhe Vuk Jeremiç, ish-kandidati për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, me vetëm 6.9%.

E ndërkohë që duhen më pak se dy javë nga data e mbajtjes së zgjedhjeve, Alexandër Vucic, ka konfirmuar se do të zhvillojë shumë shpejt një takim me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Në një deklaratë të bërë së fundmi, Vuçiç theksoi se në karrierën e tij politike ka patur 9 takime me liderin rus dhe se është i vendosur të ruajë lidhjet tradicionale mes Moskës dhe Beogradit. Ai nuk bëri të ditur një datë se kur mund të ndodhë takimi, port ha se diçka e tillë, me shumë mundësi do ta takojë Presidentin rus përpara vajtjes në zgjedhje.

Në një lëvizje surprizë, Aleksandër Vucic, pranoi që të hiqte dorë nga posti i Kryeministrit për të kandiduar në atë të kreut të shtetit. Ekspertët janë shprehur se një veprim i tillë mund të ndikojë në përshpejtimin e integrimit të Serbisë në Bashkimin Europian.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
You voted 3. Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Dimitrov: 2018, viti i suksesit për Maqedoninë

Postuar: 12/12/2017 - 21:08

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, ka thënë sot gjatë një darkë pune me ministrat për çështje europiane të vendeve anëtare të BE, se viti 2018 ka gjasa të mëdh
Moti, vazhdon situata alarmante në Itali

Postuar: 12/12/2017 - 20:58

Dëbora kishte ndaluar sonte në Piemonte ndwrsa alarmi është tashmë për ngricat. Nuk ka më shi në Liguria, por ka ndërprerje të qarkullimit.
Përfaqësuesi i OKB: Çështja e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë mund të zgjidhet shpejt

Postuar: 12/12/2017 - 18:22

Përfaqësuesi i vecantë i Kombeve të Bashkuara për konfliktin e emrit në mes të Greqisë dhe Maqedonisë, Mathew Nimetz, ka thënë sot se kjo çështje “mundet dhe duhet të zg
Greqi, vdes alpinisti i dytë në faqet e ngrira të malit Olimpus

Postuar: 12/12/2017 - 17:35

Autoritetet greke thanë sot se kishin rikuperuar trupin e një tjetër alpinisti, i vdekur gjatë tentativës për t’i ngjitur në majën e Olimpus, malit më të lartë në vend,
Zaev: Duhet gjetur zgjidhje për Demarkacionin

Postuar: 12/12/2017 - 17:16

I angazhuar tërësisht në natyrën miqësore të vizitës së tij në Prishtinë, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, tha se sot mes të tjerave me liderët kosovarë se vendi duhet t
Mediat greke: “Maqedonia e re” emri që diskutohet në Bruksel

Postuar: 12/12/2017 - 17:08

TV Star, televizioni i afërt me pushtetin në Greqi, ka publikuar sot një mundësi se si mund të quhet Maqedonia pas negociatave me Greqinë për kontestin e emrit.