BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Rajoni

Serbia del sërish nga rreshti, nuk respekton vendimet e Këshillit të BE-së për Bjellorusinë dhe luftën kundër terrorizmit

Serbia del sërish nga rreshti, nuk respekton vendimet e Këshillit

Serbia është sërish i vetmi vend kandidat për anëtarësim në BE në Ballkanin Perëndimor që nuk respektoi vendimet e reja të Këshillit të BE-së për masat kufizuese për shkak të situatës në Bjellorusi dhe pjesëmarrjes së saj në agresionin rus kundër Ukrainës, si dhe për shkak të luftës. kundër terrorizmit. Siç njoftoi dje Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, më 24 shkurt, Këshilli i BE-së miratoi vendimin (CFSP) 2023/4211, i cili zgjat masat kufizuese ndaj Bjellorusisë edhe për një vit, deri më 28 shkurt. , 2024. dhe plotëson listën e personave ndaj të cilëve zbatohen masat kufizuese. Më 24 shkurt, Këshilli i BE-së miratoi edhe vendimin (CFSP) 2023/4221 për përditësimin e listës së individëve, grupeve dhe subjekteve për të cilat zbatohen masa specifike për luftën kundër terrorizmit. Të gjitha vendet e tjera kandidate për anëtarësim në BE në Ballkanin Perëndimor, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Shqipëria dhe Bosnje-Hercegovina janë në linjë me vendimet e reja të Këshillit të BE-së. Serbia është i vetmi vend kandidat për anëtarësim në BE në Ballkanin Perëndimor që nuk respektoi 15 vendimet e mëparshme të Këshillit të BE-së për masat kufizuese për shkak të Ukrainës, të cilat u miratuan në janar dhe shkurt të këtij viti dhe në korrik, shtator dhe nëntor 2022. Nuk ka respektuar vendimet e Këshillit të BE-së për masat kufizuese për shkak të shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe situatës në Mali nga shkurti i këtij viti, si dhe me vendimet për aplikimin e masave të veçanta në luftën kundër terrorizmit nga korriku 2022 dhe vendimet për masat kufizuese për shkak të situatës në Iran të miratuara në fillim të dhjetorit dhe në qershor 2022.

Më të lexuarat