BREAKING NEWS

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri 16-vjeçarja, zbardhen detajet e para

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri
x
BREAKING NEWS

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të diskutohet

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin e 24 orëve të fundit: Shënohet një humbje jete nga COVID

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë të Fatos Nanos: Këtu për herë të parë u...

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë
x
BREAKING NEWS

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës për protestën e 7 korrikut: Berisha do destabilizim, do që të jetë sundues! Me katër bomba...

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela nxjerr zbuluar planin e Berishës dhe paralajmëron: Presion ndaj...

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi Ramës

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi
x
BREAKING NEWS

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi Rama, nuk e mbajnë nervat gjatë konferencës, merr vendimin drastik për gazetarin

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi
x

Rajoni

“Serbia e ka kuptuar se po e tradhton...”/ Media greke bën deklaratën e bujshme: Vuçiç merr ‘thikë pas shpine’

“Serbia e ka kuptuar se po e tradhton...”/ Media greke bën

Media më e madhe greke “Kathimerini” ka botuar një shkrim për marrëdhëniet e komplikuara të javëve të fundit mes Rusisë dhe Serbisë.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç po kalon kohë të vështira. Deri tani ishte i gëzuar se kishte arritur të mbajë baraspeshën mes Rusisë dhe Perëndimit, duke “thithur” edhe diçka nga Kina dhe Turqia, të cilat i sillnin fitore në zgjedhje duke e përdorur taktikën e “mbajtjes së marrëdhënieve të mira me të gjithë për të përfituar Serbia.”

Sidoqoftë, me krizën në Ukrainë, gjërat janë vështirësuar për të. Tashmë ai është nën presionin perëndimor për të vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Më tutje, media greke tregon se përveç kësaj ane, vështirësi të mëdha i vinë Serbisë edhe nga vetë Rusia, që po përdor gjithmonë e më tepër pretekstin e Kosovës për të njohur Pavarësinë e Doneskut dhe Luhansit. Më e dhimbshme për serbët ishte përmendja e vendimit të Gjykatës së Drejtësisë që e shpalli të ligjshme pavarësinë e Kosovës.

Nëse Moska heq bllokimin e njohjes së Kosovës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, atëherë kjo do ishte humbje zyrtare e Beogradit për Kosovën. Kjo do nxiste që edhe institucionet tjera ndërkombëtare të cilat akoma kanë hezituar, në të ardhmen të pranonin njohjen e Kosovës.

Kjo do ishte një “game over” për Serbinë. Lideri serb po reziston, por ka marrë një “thikë pas shpine” nga Putini.

Cinizmi i Putinit në krahasimin e Kosovës me territoret e kontestuara në lindje të Ukrainës, është një shok për Beogradin. Vuçiç dhe diplomatët e tij kuptojnë më së miri se “protektori i madh” i tyre shfaq realitetin e thënies së kryeministrit britanik Lord Palmerston, që në politikë “nuk ka miq të përhershëm, por ka interesa të përhershme.”

Putin përdor Kosovën për planet e tij gjeopolitike. Ai tashmë është i gatshëm të bisedojë, nëse është e nevojshme, për të legalizuar “pavarësinë” e territoreve të marra në lindje të Ukrainës. Ky realitet, e dobëson akoma më shumë Vuçiçin për t’i rezistuar presionit në rritje të Perëndimit ndaj Kosovës.