BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Rajoni

Serbia mes dy zjarreve, Gjermania mund të tronditë pozitat e Vuçiçit, si mund t’i ikin nga duart Beogradit katër miliardë euro nëse nuk harmonizon politikat e saj me BE

Serbia mes dy zjarreve, Gjermania mund të tronditë pozitat e

Serbia ndodhet në një pozicion shumë të vështirë. Duhet të zgjedhë mes Rusisë, ose Perëndimit. Sipas këtij skenari tmerri, Brukseli mund të pezullojë dhënien e ndihmës financiare, e cila do të ishte fundi i investimeve të ardhshme dhe të mëparshme. Dhe mund të jetë shumë më keq: fundi i udhëtimit pa viza në BE, i cili është i mundur që nga viti 2009, dhe mund të ketë një pezullim të asistencës së madhe para anëtarësimit të BE-së nga fondet IPA, si dhe heqjen të statusit kandidat. Mesazhi i fortw ka ardhur nga Gjermania. Ambasadorja gjermane Anke Konrad tha se investimet gjermane në Serbi kanë kaluar katër miliardë euro dhe shtoi se është e mundur të investohet më shumë nëse Serbia harmonizon politikat e saj me BE-në dhe avancon drejt Bashkimit. “Nëse Serbia mund të ofrojë mjaftueshëm BRE, do të ketë më shumë kompani si ZF dhe investimet e tyre”, tha ajo. Duke folur në fabrikën në ndërtim të ZF, ku ajo vizitoi me presidentin e Serbisë, Konrad theksoi se burimet e rinovueshme të energjisë janë pjesë integrale e investimeve të ardhshme të ekonomisë gjermane.  Ajo tha se investimet gjermane në Serbi po ndryshojnë standardet ekonomike dhe sociale dhe përmendi arsimin e dyfishtë. Duke folur për ZF-në, Konrad përkujtoi se kompania së fundmi prodhoi njësinë elektrike të dymiliontë për vetura në nivel global dhe shtoi se ZF është pjesë e marrëdhënieve gjermano-serbe dhe tha se investimet kërkojnë staf cilësor dhe energji të qëndrueshme. ZF në Pançevë po ndërton një fabrikë që do të jetë e para e gjelbër, me përdorimin e dixhitalizimit, BRE-ve, dhe pa emisione, vlera e investimit është 238 milionë euro dhe duhet të funksionojë në mesin e vitit 2023 me 600 punëtorë.

Më të lexuarat