BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x
BREAKING NEWS

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një të tillë, kurrë mos iu afroni, përcilleni me përbuzje dhe përçmim

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një
x

Rajoni

Serbia mund të mbetet pa fonde nga Bashkimi Evropian nëse vazhdon mbështet Vladimir Putinin

Serbia mund të mbetet pa fonde nga Bashkimi Evropian nëse vazhdon

Anëtarët e Parlamentit Evropian janë gati të miratojnë një rezolutë që rekomandon shtetet anëtare të BE-së që të bëjnë përparim në negociatat me Serbinë të kushtëzuar jo vetëm me vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë, por edhe me përparimin e dukshëm në reforma. Në agjendë janë edhe amendamentet që kanë të bëjnë me Serbinë, ku në njërin prej tyre kërkohet rishikimi i fondeve dypalëshe të para-anëtarësimit dhe të BE-së për Serbinë dhe projektet e financuara prej tyre. Serbia ka qëndruar në rrugën evropiane për një kohë të gjatë dhe që nga lufta në Ukrainë dhe vendimi i autoriteteve serbe për të mos zbatuar sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Rusisë, pozita e Serbisë është edhe më e keqe. Madje, në draftin e parë të raportit për strategjinë e zgjerimit të BE-së, u propozua ndërprerja e negociatave me Serbinë, në mënyrë që katër grupet parlamentare (socialistët dhe demokratët, liberalët, Partia Popullore Evropiane dhe të Gjelbërit) pastaj të bëjnë kompromis. Në tekstin përfundimtar të përgatitur nga raportuesi për strategjinë e re të zgjerimit, Tonino Picula, i cili u miratua së fundmi nga Komiteti i Politikës së Jashtme të PE, rekomandohet që shtetet anëtare të bëjnë përparim të mëtejshëm në negociatat me Serbinë vetëm nëse respektojnë kushtet evropiane. Sanksionet e Unionit kundër Rusisë dhe të bëjnë përparim të dukshëm në reforma. Gjithashtu, në këtë dokument, PE shkruan se është e nevojshme të forcohet angazhimi konstruktiv i BE-së me autoritetet e Serbisë dhe Kosovës për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve në kuadër të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.