BREAKING NEWS

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit, policia jep detajet

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit,
x
BREAKING NEWS

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja sa do të shiten

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x
BREAKING NEWS

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur praninë ushtarake në veri të Kosovës, do veprojmë nëse...

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur
x

Rajoni

Serbia, pika ku mund të plasë “Lufta e Tretë Botërore”, ja si Moska po tenton të helmojë Vuçiçin dhe pse NATO do të përfshihet në konfliktin e armatosur në Ballkan

Serbia, pika ku mund të plasë “Lufta e Tretë

Erërat e luftës janë gjithnjë e më kërcënuese në Serbi, në zemrën pro Putinit të Ballkanit dhe rrjedhimisht të Evropës. Ndërsa në Ukrainë, Bashkimi Evropian po lufton përkrah Volodymyr Zelenskyt, Beogradi, përmes gojës së presidentit Aleksandër Vuçiç, ka shprehur tashmë afërsinë e tij me Moskën, një aleat vendimtar strategjik (ekonomik dhe ushtarak). Jo luftës kundër rusëve, jo sanksioneve, pavarësisht se republika e lindur nga hiri i Jugosllavisë rrëfen vullnetin për t'u anëtarësuar në BE. Gjithashtu janë shtuar zërat në Beograd, se Serbia do të jetë pika ku mund të plasë “Lufta e Tretë Botërore”. Në një intervistë dhënë së fundmi në televizionin FACE të Sarajevës, presidenti i Lidhjes së Social Demokratëve të Vojvodinës, Nenad ?anak, deklaroi se “Rusia synon vrasjen e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç”, si dhe “nisjen e një konflikti të ri në Ballkan”. Kjo sipas tij  pasi ai “nuk është aleat i besueshëm i Kremlinit”. Ai tha se nga kjo vrasje do të përfitonte më shumë Rusia, dhe ky do të ishte dhe një pretekst që mund të plasnin trazira në Ballkan.

Sinjalet e para nga Vuçiç dhe Rama për një luftë në Ballkan

Një luftë do të shpërthejë në Ballkan dhe këtë skenar të frikshëm e ka paralajmëruar kryeministri Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç. “Nëse nuk doni që rajoni ynë të shkatërrohet, mbështesni Ballkanin e hapur”, kjo është thirrja që Edi Rama u ka bërë liderëve të 27 vendeve të Evropës gjatë fjalës së tij në samitin e BE-së me Ballkanin Perëndimor. Edhe gjatë konferencës për shtyp, Rama përdori termat, luftë, konflikt, gjakderdhje nëse “Open Balkan” nuk çohej përpara. Ai qe në sintoni të plotë me Vuçiçin i cili tha se ne nuk duam që rajoni ynë të përfundojë si Ukraina duke qenë në sintoni se e vetmja alternativë ndaj “Ballkanit të Hapur” është lufta. Teksa ka përsëritur thirrjen nga Brukseli për vendet e rajonit që t’i bashkohen nismës “Ballkani i Hapur, Vuçiç tha se kjo është në të mirë të popujve dhe vendeve, teksa zbuloi se kanë pasur trysni nga shumë vende të fuqishme dhe udhëheqësit e tyre.

Rrezikon Kosova

Serbia insiston që ta mbajë Kosovën si pjesë integrale të territorit të saj. Vendi është armatosur me avionë ushtarakë rusë dhe kinezë, tanke luftarake dhe pajisje të tjera ushtarake. Në vitin 2020, ajo bleu edhe drone Chengdu Pterodactyl-1 që janë të afta të kryejnë operacione luftarake dhe zbulimi. Vetë Kosova e kupton se është në një pozitë të cenueshme. Ajo themeloi një ‘Fond të Sigurisë’ për të ftuar qytetarët të financojnë zhvillimin e një ushtrie të sapolindur të Kosovës. Megjithatë, iniciativa nuk besohet të ketë kontribuar ndjeshëm në fuqinë ushtarake të Kosovës. Qeveria gjithashtu formoi një grup pune për të konkurruar në mënyrë agresive për anëtarësimin e Kosovës në NATO. Por nuk ka gjasa të jetë i suksesshëm sepse pesë shtete anëtare të BE-së, Spanja, Greqia, Sllovakia, Rumania dhe Qiproja, nuk e njohin Kosovën si një vend të pavarur. Ndërkohë, Serbia po blen armë të reja dhe po armatoset deri në dhëmbë. Prandaj, një luftë e plotë Serbi-Kosovë mund të jetë afër, por NATO është gati për çdo situatë që mund të ndezë konflikt të armatosur në Ballkan.

Si do të përfshihet NATO në luftë?

Bllokimi i ministrit të Jashtëm rus Lavrov , për të mos “zbarkuar” në Beograd tregon shumë për planin e Perëndimit. Duke e bërë Serbinë të paarritshme për një ditë të tërë, me pak fjalë, Shtetet e Bashkuara donin t'i kujtonin Rusisë se Kosova është dhe mbetet vija e kuqe e NATO-s, si pikëmbështetje e yllit të madh dhe strategjisë së shiritave për Ballkanin, dhe se nëse duhet të ketë shpërthimi i një zjarri me dashje në shkallë të gjerë, si një luftë ose një kryengritje e krahinave me shumicë serbe,  Rusia nuk do të kishte asnjë mënyrë për të dërguar (drejtpërsëdrejti) armatim dhe mercenarë në Serbi. Gjithashtu, paralajmërimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj tregon shumë. Ai tha se Beogradi do të bombardohet nëse vetëm një ushtar serb hyn në Kosovë. Haradinaj shtoi se Serbia e di që Kosova është zonë e përgjegjësisë së Amerikës, Britanisë së Madhe dhe të tjerëve, ndërsa shprehet se Rusia ka ndikim në disa pjesë të Ballkanit, por në Kosovë nuk ka fare.

Më të lexuarat