BREAKING NEWS

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK, nëse Kraja nis goditjen e Berishës dhe Metës rrezikohet të ketë destabilitet

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK,
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente sekrete, së shpejti qeveria e Shqipërisë do të ekspozohet

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente
x
BREAKING NEWS

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje atyre që synonin të ma ‘hiqnin kokën’, të përshpejtojnë

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje
x
BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x

Rajoni

Serbia vazhdon propagandën, Ivica Daçiç akuzon Kosovën për destabilitet në rajon pasi nuk respekton asnjë marrëveshje të BE

Serbia vazhdon propagandën, Ivica Daçiç akuzon Kosovën

Kryetari i Parlamentit serb, IvicaDaçiç ka dalë sërish me akuza të rënda mbi Kosovën, teksa deklaron se është faktori kryesor i destabilitetit në rajon kjo pasi që ajo nuk i përmbahet asgjëje të rënë dakord në kuadër të dialogut e lehtësuar nga Bashkimi Evropian. Në leximin e tij të situatës aktuale politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Daçiç, pretendon se Kosova posa të nënshkruaj një marrëveshje ndërkombëtare me Beogradin, kërkon arsye për të mos e zbatuar atë, edhe pse në marrëveshjen e fundit të nënshkruar ndërmjet dy vendeve në fushën e energjisë, është Serbia ajo e cila nuk i ka kryer detyrimet e saja. “Kurti pretendon se marrëveshjet e Brukselit dhe Uashingtonit nuk ekzistojnë. Problemi është se Kosova nuk i përmbahet asgjëje për të cilën kemi rënë dakord. Është e qartë, për ata që nuk janë shurdh, memece dhe të verbër, kush është faktori kryesor i destabilitetit”, ka thënë Daçiç në një intervistë për mediumin serb “TV Prva”. Sipas Daçiç, Beogradi në gjithë këtë mes është ajo që dëshiron të “zbatojë” marrëveshjet dhe ta ruaj paqen në Ballkanin Perëndimor.Pak kohë mëparëDaçiç kërkoi edhe ndryshimin e emrit të Kosovës: “Asgjë nuk më habit, por atëherë duhet ta ndryshojnë edhe emrin, sepse Kosova është fjalë serbe, që thuhet edhe në faqen e CIA-s, ka thënë për Kosovën online kryetari i Kuvendit të Serbisë”.Po ashtu Daçiç ka deklaruar se Kosova është pjesëe Serbisë dhe e Shqipërisë njëkohësisht. Në një intervistë ai ka thënë se as Serbia dhe as Kosova nuk kanë sovranitet të plotë mbi territorin e Kosovës, dhe se Kosova është po aq e tij sa edhe e Thaçit dhe Kurtit.“As Serbia e as Kosova nuk ka sovranitet të plotë mbi territorin e Kosovës. As Kosova si gjoja një shtet i pavarur nuk ka sovranitet të plotë mbi tërë Kosovën. Kosova është shtëpi për të dyja palët”.

Më të lexuarat