BREAKING NEWS

Falsifikimi i rezultatit në zgjedhje, Policia del me njoftim zyrtar

Falsifikimi i rezultatit në zgjedhje, Policia del me njoftim zyrtar
x
BREAKING NEWS

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm për Shqipërinë: Varet nga Rama dhe...

“Jemi përballë eventit të madh”, Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga qeveria e përplasjet me Ramën: S'kishte vend për dy

“Thika pas kurrizit”, Braçe tregon arsyet pse u largua nga
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të Kinës që po alarmon NATO: Pas Putinit, ja “tërmeti” që do të shkaktojë Xi Jinping 

Gazetari i njohur italian paralajmëron planin e frikshëm të
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon paralajmërimin ‘bombë’

Çfarë pritet të ndodhë? Spartak Ngjela lëshon
x
BREAKING NEWS

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares (EMRI)

Sporti shqiptar në zi, ndahet nga jeta ish-volejbollisti i Kombëtares
x
BREAKING NEWS

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon menjëherë policia dhe zbardh detajet zyrtare: Lënda plasëse ishte vendosur në …

Shpërthimi në hotelin e drejtorit të FSDKSH/ Reagon
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi të ish-drejtorit të Aluiznit. Ja posti drejtues që mban (Emri)

Zbardhen detajet/ Kush ishte objektivi? Tritol hotelit në pronësi
x

Rajoni

SHBA “bombardim të fshehtë” për të mbrojtur Ballkanin, ja plani sekret për të izoluar Rusinë dhe tronditja që do të pësojë Serbia nëse fillon një luftë me Kosovën

SHBA “bombardim të fshehtë” për të mbrojtur

Çështja serbo-kosovare është kthyer në qendër të vëmendjes së fuqive të mëdha. Sot, në kuadrin e atmosferës së Luftës së Tretë Botërore dhe me periferitë që ziejnë nga tensioni për shkak të gjigantëve konkurrues, midis Serbisë dhe ish-provincës së saj që është bërë shtet, Kosovës, po ndihet sërish era e barutit. Media italiane “Il Giornale” në një analizë shkruan se në Ballkan po shihen fantazma që enden përreth, që janë të afta të krijojnë konflikte me pasoja të paparashikueshme dhe ngjitëse, njëlloj si në vitet 1990, por Shtetet e Bashkuara të Amerikës sipas analizës, do të mbrojnë me çdo kusht Kosovën. Mesazhi i qartë i SHBA, se Kosova është vija e kuqe e NATO-s, ishte në vizitën e anuluar në Beograd të ministrit të Jashtëm Sergei Lavrov. Jo Beogradi, kryeqyteti i një sfere serbe të pakësuar dhe në rënie, por Prishtina është damari i hapur i ish-Jugosllavisë dhe, në një masë të madhe, i të gjithë gadishullit ballkanik. Prishtina, kryeqyteti i Kosovës dhe strumbullari gjeostrategjik mbi të cilin Perëndimi, në shpërbërjen post-jugosllave, themeloi një rend të ri mikro-hegjemonist. Që nga kushtetuta e Kosovës dhe pavarësia e Malit të Zi, një grusht shteti ndaj sferës serbe dhe ëndrra e krijimit të një korridori Murmansk-Minsk-Beograd-Bar, nuk ka më kthim prapa. Dy gjigantët që konkurrojnë për Evropën, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, janë të vetëdijshëm për pakthyeshmërinë e dukurive që e kanë ridizenjuar identitetin dhe pozicionin gjeopolitik të Ballkanit në hapësirën post-Jugosllave. Por e pakthyeshme nuk është njëlloj si e paprekshmja. Prandaj Rusia ka filluar vitet e fundit të kryejë operacione përçarëse midis Banja Lukës, Podgoricës, Prishtinës dhe Shkupit. Objektivi: të shtojë shpenzimet e Uashingtonit për ruajtjen e arritjeve të tij të fundit.

Të gjithë sytë nga Prishtina

Shtëpia e Bardhë i dërgon pak ditë më parë Kremlinit një paralajmërim simbolik, por elokuent: anëtarët e NATO-s që rrethojnë Serbinë vendosin një “embargo ajrore” në fluturimin shtetëror që duhej të çonte Sergej Lavrov në Beograd, duke e detyruar atë të anulonte udhëtimin. Shumë zemërim, protesta, por Kremlini nuk mund të bënte dot asgjë: qiejt dhe tokat që rrethojnë Serbinë janë në pronësi të Aleancës Atlantike dhe çdo përpjekje për të anashkaluar atë mur të padukshëm është e pamundur. Të shkruash dhe të flasësh për mbylljen e qiejve rreth Serbisë që ndodhi më 6 qershor është më se e rëndësishme, është thelbësore. Sepse është shkruar shumë për këtë ngjarje, por pak është shpjeguar. Nuk ishte vetëm një vrazhdësi e thjeshtë diplomatike për t'u përshtatur në kontekstin e luftës në Ukrainë, por ishte një mesazh plot kuptim në drejtim të Kremlinit dhe jo të Lavrovit. Atë ditë, pas muajsh vëzhgimi pa pjesëmarrje dhe shkëputje të dukshme, Shtetet e Bashkuara reaguan ndaj operacioneve përçarëse serbo-ruse në albanosferën e kohëve të fundit. Dhe ata e bënë këtë me largpamësi, duke shmangur hedhjen e benzinës në zjarrin në një moment tashmë të rrezikshën, duke urdhëruar aleatët t'i dërgojnë Rusisë një sinjal simbolik, por therës për rilindjen e Aleancës Atlantike. Deri më 6 qershor, dhe gjatë gjithë dy viteve të fundit, me përjashtim të vetëm të Marrëveshjes së Normalizimit të Pjesshëm Serbo-Kosovar të kohës së Trump-it, Shtetet e Bashkuara nuk kishin ndërhyrë në punët dhe punët e skajit jugor të Perdes. Dosje që u është besuar turqve, izraelitëve dhe gjermanëve. Por acarimi i konkurrencës midis fuqive të mëdha, i simbolizuar nga shpërthimi i luftës në Ukrainë, ka riorganizuar kartat dhe ka detyruar Shtëpinë e Bardhë të shfaqë praninë e saj aty ku kërkohet. Duke e bërë Serbinë të paarritshme për një ditë të tërë, me pak fjalë, Shtetet e Bashkuara donin t'i kujtonin Rusisë se Kosova është dhe mbetet vija e kuqe e NATO-s, si pikëmbështetje e yllit të madh dhe strategjisë së shiritave për Ballkanin, dhe se nëse duhet të ketë shpërthimi i një zjarri me dashje në shkallë të gjerë, si një luftë ose një kryengritje e krahinave me shumicë serbe, nuk do të kishte asnjë mënyrë për të dërguar (drejtpërsëdrejti) armatim dhe mercenarë në Serbi.

Më të lexuarat