BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Rajoni

SHBA godet influencën ruse dhe korrupsionin në Ballkan, sanksione ndaj biznesmenëve, ministrave e politikanëve, amerikanët futin në “listën e zezë” dhe 3 bashkëpunëtorët më të ngushtë të Dodik

SHBA godet influencën ruse dhe korrupsionin në Ballkan, sanksione ndaj

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhënë një goditje të fortë ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor, duke futur në “listën e zezë” të sanksioneve” një numër të madh biznesmenësh, ministra, ish-ministra dhe kryetarë partish sllave. Dhjetëra zyrtarë të Ballkanit Perëndimor janë në listën e zezë amerikane. Dikush për korrupsion, dikush për destabilizim të shtetit, një tjetër për krim të organizuar dhe më e rëndësishmja për lidhje ruse. Vetëm dje SHBA kanë shpallur raundin e radhës të sanksioneve ekonomike në Ballkan, duke shtuar në “listën e zezë” individë, nga Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Në mesin e tyre janë Savo Cvijetinoviç, Petar Gjokiç dhe Dushko Peroviç nga Bosnja e Hercegovina, aleatë të Dodik; Miodrag Davidoviç dhe Branisllav Miqunoviç nga Mali i Zi; Ratka Kunoska Kamceva, Irina Samsonenko dhe Sergey Samsonenko nga Maqedonia e Veriut; dhe Misha Vaçiç e Nenad Popoviç nga Serbia.

Detajet për të sanksionuarit

Savo Cvijetinoviç (Cvijetinoviç) anëtar i bordit ekzekutiv të partisë politike të Presidentit të Republika Srpska (RS), Milorad Dodik, Aleanca e Social Demokratëve të Pavarur (SNSD), në njësinë e RS të Bosnjë dhe Hercegovinës (BiH). Dusko Perovic (Peroviç) është kreu i zyrës përfaqësuese të RS-së në Moskë, Rusi, që ka shërbyer për një kohë të gjatë. Petar Djokic (Djokic) aktualisht është Ministër i Industrisë, Energjisë dhe Minierave të RS. Miodrag "Daka" Davidovic (Davidovic) ka pastruar para për dekada për sindikatat e krimit, duke forcuar ndikimin e tij dhe duke gdhendur sipërmarrjen e tij kriminale të kontrabandës së cigareve, naftës dhe armëve në Mal të Zi. Branislav “Brano” Micunovic (Micunovic) ka qenë një figurë udhëheqëse në krimin e organizuar në Mal të Zi për dekada, që daton që nga epoka e ish-Jugosllavisë. Sergey Samsonenko (Samsonenko) është një shtetas i dyfishtë i Rusisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe një biznesmen i pasur me banim në Maqedoninë e Veriut. Gjithashtu janë sanksionuar kompanitë Bet-City dhe Orka Holding.

Sanksionet

Si rezultat i veprimit të djeshëm, të gjitha pronat e personave të përmendur më sipër që janë në Shtetet e Bashkuara, në posedim ose nën kontroll të tyre, janë bllokuar. Gjithashtu, çdo subjekt që është në pronësi të drejtpërdrejtë ose të tërthortë, individualisht ose në total, 50 për qind ose më shumë nga një ose më shumë persona të bllokuar gjithashtu bllokohet. Të gjitha transaksionet nga personat amerikanë brenda (ose që kalojnë tranzit) në Shtetet e Bashkuara që përfshijnë ndonjë pronë ose interes në pronën e personave të caktuar ose të bllokuar, janë të ndaluara, përveç nëse autorizohen nga një licencë e përgjithshme ose specifike e lëshuar nga OFAC, ose përjashtohen.

Goditja ndaj Rusisë

Në njoftimin e Uashingtonit thuhet se “ Qeveria e SHBA cakton individë dhe subjekte në Ballkanin Perëndimor për korrupsion dhe aktivitete malinje. Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) caktoi tetë individë dhe gjashtë entitete në përputhje me Urdhrin Ekzekutiv (E.O.) 14033 të lidhur me Ballkanin Perëndimor dhe E.O lidhur me Rusinë. 14024. Në një veprim të koordinuar, Departamenti Amerikan i Shtetit caktoi gjithashtu dy individë dhe 12 subjekte në përputhje me E.O. 14024. “Rusia ka vazhduar të përdorë ndikimin e saj në Ballkanin Perëndimor për të penguar integrimin e rajonit në institucionet dhe organizatat ndërkombëtare, si dhe për të shfrytëzuar juridiksionet kryesore për të lehtësuar aktivitetet e saj agresive destabilizuese”, tha nënsekretari i Thesarit për Terrorizmin dhe Inteligjencën Financiare, Brian E. Nelson. “Veprimi i sotëm riafirmon përpjekjet më të gjera të Qeverisë së SHBA për të promovuar paqen, stabilitetin dhe qeverisjen funksionale demokratike në rajonin e Ballkanit Perëndimor.