Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA ‘godet sërish’/ Kush është prokurori i shtetit që i refuzohet viza?

Postuar: 16/08/2019 - 21:40

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka refuzuar vizën për të hyrë në SHBA prokurorit të Shtetit në Kosovë Paulin Pashkut.

Zyrtari i akuzës kërkonte të pajisej me vizë amerikane për të ndjekur studimet e larta në Universitetin ‘’Wake Forest’’ në Karolinën e Veriut. 

Lajmin e zbuloi ‘’Kallxo.com’’, i cili ka kontaktuar me zotin Pashku. Ai tregoi argumentin se përse SHBA-ja i ka mohuar qëndrimin në territorin amerikan.

’Viza më është refuzuar me arsyetimin se nuk kam ofruar garanci se do të kthehem në Kosovës. Me sa di unë, jam prokurori i parë që i ndodhë një gjë e tillë”, tha Pashku.

Këshilli Prokurorial i Kosovës konfirmoi në 3 korrik që Paulin Pashku dhe kolegu i tij Arben Hoti të ndiqnin studimet të larta në SHBA me garanci për t’u kthyer sërish në detyrën e prokurorit.

Nga kontakti që ‘’Kallxo.com’’ pati me KPK-në dhe Ambasadën Amerikane në Kosovë nuk është marrë asnjë përgjigje.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 23:21

Një sherr masiv raportohet të ketë ndodhur mes nxënësve të një shkolle në qytetin e Malishevës në Kosovë.
 

Postuar: 20/09/2019 - 21:44

Gjykata Themelore e Prishtinës e ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për gjyqtarin të

Postuar: 20/09/2019 - 20:05

Një rrëfim rrëqethës i vogëlushes Yllka, ka përlotur kryetrin e Partisë demokratike të Kosovës, K

Postuar: 20/09/2019 - 18:51

Një stuhi brenda natës shkaktoi breshër dhe reshje të rënda shiu në pjesë të mëdha të Greqisë,

Postuar: 20/09/2019 - 18:41

Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka thënë se askush nuk do të lejohet t’i

Postuar: 20/09/2019 - 16:49

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka thënë se Amerika pret nga vendi i tij që ta njohë Pavarësi

Postuar: 20/09/2019 - 15:10

Katica Janeva qëndron në paraburgim pasi gjyqtari i procedurës paraprake e ka refuzuar garancin