BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Zjarr i madh në Vlorë, zjarrfikësit shkojnë menjëherë në vendngjarje

Çfarë po ndodh? Zjarr i madh në Vlorë, zjarrfikësit
x

Rajoni

SHBA ‘godet sërish’/ Kush është prokurori i shtetit që i refuzohet viza?

SHBA ‘godet sërish’/ Kush është prokurori i shtetit

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka refuzuar vizën për të hyrë në SHBA prokurorit të Shtetit në Kosovë Paulin Pashkut.

Zyrtari i akuzës kërkonte të pajisej me vizë amerikane për të ndjekur studimet e larta në Universitetin ‘’Wake Forest’’ në Karolinën e Veriut. 

Lajmin e zbuloi ‘’Kallxo.com’’, i cili ka kontaktuar me zotin Pashku. Ai tregoi argumentin se përse SHBA-ja i ka mohuar qëndrimin në territorin amerikan.

’Viza më është refuzuar me arsyetimin se nuk kam ofruar garanci se do të kthehem në Kosovës. Me sa di unë, jam prokurori i parë që i ndodhë një gjë e tillë”, tha Pashku.

Këshilli Prokurorial i Kosovës konfirmoi në 3 korrik që Paulin Pashku dhe kolegu i tij Arben Hoti të ndiqnin studimet të larta në SHBA me garanci për t’u kthyer sërish në detyrën e prokurorit.

Nga kontakti që ‘’Kallxo.com’’ pati me KPK-në dhe Ambasadën Amerikane në Kosovë nuk është marrë asnjë përgjigje.