BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po merr thika pas shpine nga Tirana

Nuk përmbahet Andi Bushati, sulmon ashpër Ramën: Albin Kurti po
x
BREAKING NEWS

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije peshkimi, por edhe me avionë civilë

Eksperti i kriminalistikës habit me deklaratën: Droga futet me anije
x
BREAKING NEWS

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së opozitës, nuk i kursehet ish-kryeministrit dhe Alibeajt

Ish-kandidati i PD-së tregon fajtorët e përçarjes së
x
BREAKING NEWS

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh prapaskenat dhe i del kundër ministrit: Ja sa agjentë kanë ardhur

Pse zbarkoi DEA në Shqipëri? Eksperti Karamuço zbardh
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën ‘bombë’: Ja kush është qyteti që konsumon më shumë kokainë në Shqipëri

Ish-prokurori i Krimeve të Rënda plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe Biden"/ Rakipi pyet Fevziun për spektaklin që ka “mbërthyer” shqiptarët: Po largohen masivisht, kush ka mbetur është zhytur në kotësinë e Big Brother

"Luizi ka marrë një të dytën e shikimeve të Joe
x
BREAKING NEWS

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës amerikane plas deklaratën: Ka informacione që nuk janë publikuar dhe…

Çështja “McGonigal”/ Ish-presidenti i Dhomës
x
BREAKING NEWS

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të flasësh!”/ Plas debati në studio, Rakipi kapet me Fevziun për naftën kontrabandë dhe oligarkët

“Ti i di më mirë këto, por nuk do të
x

Rajoni

SHBA jep mesazhin e fortë: Serbia dhe Kosova duhet të marrin vendim të vështira dhe të dhimbshme

SHBA jep mesazhin e fortë: Serbia dhe Kosova duhet të marrin vendim

Ndihmës sekretarja amerikane e shtetit për Evropë dhe Euroazi, Karen Donfried tha se Kosova dhe Serbia duhet të marrin vendime të vështira dhe se SHBA-ja dhe BE-ja duan t'i ndihmojnë dhe mbështesin në këtë. “SHBA dhe Bashkimi Evropian nuk po përpiqen të imponojnë një zgjidhje të situatës në marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por të ndihmojnë vendet që të marrin vendime të vështira”, tha Donfried për “Zërin e Amerikës”. Sipas saj, SHBA-ja dhe BE-ja po përpiqen të jenë një forcë që do të sjellë ndryshime për mirë në Kosovë dhe Serbi. Ajo tha se tani ka mundësi që vendet e Ballkanit Perëndimor të ecin përpara në rrugën e integrimeve euroatlantike. “Besoj thellë se qytetarët e Kosovës dhe Serbisë e shohin të ardhmen e tyre si anëtarë të plotë të komunitetit euroatlantik. BE-ja ka nxitur dhe promovuar dialogun prej vitesh. SHBA-të e mbështesin atë dialog, sepse ne besojmë se kjo është rruga. A ka ndonjë vendim të vështirë që Kosova dhe Serbia duhet të marrin? Absolutisht. A do të jemi aty për t'i mbështetur ata ndërsa marrin këto vendime të vështira? Sigurisht”, tha Donfrid . Ajo shtoi se këto vendime nuk mund të imponohen, por se janë të nevojshme. “Ne e dimë se edhe Shqipëria do të jetë aty për t'i ndihmuar këto vende të marrin vendime të vështira. Por ne nuk mund t'ua imponojmë atë. Ata duhet ta duan atë të ardhme dhe të jenë të gatshëm të marrin vendime që mund të duken të dhimbshme, nëse është për të ardhmen që ata duan. Ne do të jemi me ta, por ne vetëm mund të ndihmojmë dhe të përpiqemi ta sigurojmë atë të ardhme. Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë punën e madhe”, tha Donfrid.

Më të lexuarat