Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Shkrin” Ballkani, temperatura arrin mbi 40 gradë në këto vende

Postuar: 13/08/2019 - 17:55

 Një tjetër valë e të nxehtit ka përfshirë rajonin e Ballkanit. Mërkuri preku vlerat e 41 gradëve në Bosnje Hercegovinë. Situtata është veçanërisht alarmante në Mostar, Banja Luka dhe Sarajevë, ku meteorologët ngritën alarmin për shkak të të nxehtit ekstrem qe vjen nga Afrika. “Unë jam tolerant ndaj vapës, vij nga Australia kështu që jam mësuar”, thotë një kalimtar. “E tmerrshme. Nuk mund ta duroj dot. Dola sa për të blerë diçka po do të kthehem menjëherë në apartament”, shprehet një e moshuar në Bosnje.

Autoritetet shëndetësore raportojnë për një numër në rritje të pacientëve me simptoma që lidhen me të temperaturat e larta. Instituti i Shëndetit Publik në Kroaci paralajmëron qytetarët të tregojnë kujdes, ndërsa termometri i kaloi 40 gradët. Shumë zona në këtë shtet shënuan këtë vit temperaturat më të larta të regjistruara në histori.

E njëjta situatë edhe në Rumani, ku qytetarët po përballen me kushte ekstreme të të nxehtit. i gjithë vendi, përveç zonave bregdetare dhe atyre malore janë nën alarmin e verdhë për temperaturat e larta qe zgjasin prej të dielës. Qindra njerëz kanë kërkuar ndihmë nga shërbimet e emergjencës. I nxehti afrikan nuk ka kursyer as Shqipërinë, ku janë shënuar vlera mbi 40 gradë Celsius.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 07:52

Me 89 vota pro, 1 kundër dhe 2 abstenime, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar për shpërndarjen e legjislaturës së gjashtë, duke e çuar vendin në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Postuar: 22/08/2019 - 15:30

Ambasada amerikane në Prishtinë ka dalë me një deklaratë, menjëherë pas shpërndarjes së Kuvendi

Postuar: 22/08/2019 - 15:25

Partia opozitare shqiptare Lëvizja Besa, e ka komentuar arrestimin dhe paraburgosjen e prokuror

Postuar: 22/08/2019 - 15:20

Ambasada amerikane në Prishtinë ka dalë me një deklaratë, menjëherë pas shpërndarjes së Kuvendi

Postuar: 22/08/2019 - 15:08

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur pas shpërndarjes së Kuvendit të Republikës

Postuar: 22/08/2019 - 14:51

Presidentit i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar pas shpërndarjes së Kuvendit.

Postuar: 22/08/2019 - 12:51

Drejtuesi i Lëvizjes Malazeze për Ndryshim, Nebojsha Medojeviç, ka bërë një deklaratë shokuese, t